Katalog roślin

KATALOG ROŚLIN: Wiśnia pikowana

Wiśnia pikowana to nieduże drzewo liściaste o maksymalnej wysokości 10m i szerokości korony 8m. Największą ozdobą wiśni piłkowanej, zwanej też wiśnią japońską są różowe, pełne kwiaty o średnicy 3-4 cm.

Wiśnia pikowana to nieduże drzewo liściaste o maksymalnej wysokości 10m i szerokości korony 8m. Największą ozdobą wiśni piłkowanej, zwanej też wiśnią japońską są różowe, pełne kwiaty o średnicy 3-4 cm. Kwiaty zebrane są w kwiatostan po kilka sztuk i wyrastają na długich szypułkach. Kwitnie obficie, kwiaty wydzielają delikatną woń. Większość odmian nie zawiązuje owoców, a te które zawiązują wytwarzają owoce niejadalne dla ludzi ale za to zjadane przez ptaki.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: KATALOG ROŚLIN: Leszczyna pospolita

Liście są błyszczące, o piłkowanych brzegach zielone lub brązowoczerwone. Jesienią przebarwiają się na żółto, rzadziej czerwono lub purpurowo. Wiśnia kwitnie od kwietnia do maja.

wiśnia pikowana

Drzewo trudniejsze w uprawie. Niestety wszystkie wiśnie piłkowane są dość wrażliwe na mrozy a do tego wymagają dobrej gleby, odpowiedniego stanowiska i systematycznej pielęgnacji (regularne usuwanie odrostów). Nie lubi cięcia - jeżeli koniecznie trzeba je przeprowadzić to posmarować miejsca cięcia maścią ogrodniczą. Potrzebuje żyznej i próchniczej gleby oraz stanowiska słonecznego, osłoniętego od wiatru.

KATALOG ROŚLIN: KATALOG ROŚLIN: Laurowiśnia wschodnia

wiśnia pikowana

Stosować ją można jako drzewko ozdobne w niewielkich ogrodach. Szczególnie do małych ogrodów nadaje się odmiana Kiku-shidare-sakura dorastająca do 3m wysokości i koronie o parasolowatym pokroju (szer.4m) lub odmiana Amanogawa o wąskiej koronie (szerokość 1m i wysokośc do 8m). Wiśnie piłkowane wykorzystuje się w wiosennych kompozycjach ogrodowych, mogą być sadzone pojedynczo lub w grupach.

wiśnia pikowana

Komentarze

*

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!