kızılay odtülüler dershane

Przestrzeń publiczna

Zagospodarowanie wschodniego nabrzeża Paprocan w Tychach

Miniony okres letnio-jesienny był niezwykle korzystny dla obszaru jeziora w Paprocanach. Pracowano nad szczegółowym zagospodarowaniem tentu i wieloma udogodnieniami technicznymi. Letnie kąpielisko pod Tychami oraz Ośrodek Wypoczynkowy oferują okolicznym mieszkańcom wiele sezonowych atrakcji.

Jezioro Paprocańskie jest częstym miejscem spędzania wolnego czasu mieszkańców Tychów. W bezpośrednim sąsiedztwie promenad znajduje się ośrodek wypoczynkowy z wieloma atrakcjami rekreacyjno-sportowymi. Zagospodarowanie południowo wschodniej części jeziora jest kolejną inwestycją na tym terenie, mającą na celu szerokie udostępnienie walorów krajobrazowych i poszerzenie oferty rekreacyjnej dla mieszkańców miasta.

 CZYTAJ RÓWNIEŻ: Ogród ozdobny zimą

Koncepcja zagospodarowania opiera się na poprowadzeniu drewnianej promenady wzdłuż całego brzegu – wijącego się ciągu, który naprzemiennie wychodzi nad jezioro i się od niego odsuwa. Pozwala to na różną percepcję przestrzeni z różnych punktów promenady. W miejscach cofnięć promenada łączy się z tylnym ciągiem pieszo-rowerowym, w miejscach wychodzących nad wodę opada prawie do jej poziomu. Na promenadzie znajdują się też: otwór z rozciągniętą nad wodą siatką i specjalnie zaprojektowane ławki, mogące służyć także jako trybuny dla oglądających zawody sportów wodnych odbywające się na jeziorze. Zagospodarowanie uzupełniają atrakcje: nowa piaszczysta plaża i plenerowa siłownia. 

paprocany

Podstawowym celem przy doborze materiałów wykończeniowych było podkreślenie naturalnego charakteru krajobrazowego zagospodarowywanego terenu z wykorzystaniem naturalnych materiałów. Część konstrukcji zasłonięto dzięki odpowiedniemu ukształtowaniu terenu i obsianiem go trawą. Do wykończenia powierzchni promenad, ławek i balustrad zastosowano drewno iglaste.

paprocany

Pozostałe elementy utwardzone (placyki na rowery i powierzchnie pod urządzeniami siłowni) wykonano z w pełni wodoprzepuszczalnych systemów na bazie kruszyw mineralnych i granulatu EPDM.

paprocany

Konstrukcję części wychodzących nad jezioro stanowią kształtowniki stalowe oparte na betonowych palach wbitych w dno jeziora.

Teren został oświetlony wyłącznie za pomocą energooszczędnych źródeł światła LED.

Teren opracowania zajmuje ok. 2ha na długości brzegu ok. 400m. Budżet to ok. 850 000 euro.

paprocany

Przed inwestycją teren ten był jedynie trawnikiem przy drodze. Mimo walorów krajobrazowych, zupełnie niewykorzystany (poza wędkarzami).

Już w pierwszych tygodniach po otwarciu, mimo braku sprzyjającej aury, promenady stały się miejscem tłumnie odwiedzanym przez mieszkańców. Stały się w pełni działającą przestrzenią publiczną, nowym miejscem spotkań. Podczas dnia miejscem spacerów całych rodzin, wieczorem miejscem randek i kontemplacji.

paprocany

Pracownia: RS+ Robert Skitek 

inwestor: U.M.Tychy
Lokalizacja: Tychy

Powierzchnia: 2 ha

Projekt: 2012

Realizacja: 2014
Autor: arch. Robert Skitek,

współpraca:  arch. Jakub Zygmunt, arch. Jarosław Zieliński, arch. Szymon Borczyk, arch. Marcin Jamroż, arch. Dorota Zwolak, arch. Katarzyna Wiśniewska

Konstrukcja: Jan Kostorz
Zdjęcia: Tomasz Zakrzewski 

paprocany

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!