kızılay odtülüler dershane

Katalog roślin

KATALOG ROŚLIN: Rozmaryn

Rozmaryn to krzew liściasty zimozielony, osiągający w warunkach domowych od 0,1 do 1,5m wysokości. W warunkach naturalnych może osiągnąć nawet 3 metry.

Rozmaryn to krzew liściasty zimozielony, osiągający w warunkach domowych od 0,1 do 1,5m wysokości. W warunkach naturalnych może osiągnąć nawet 3 metry.

Charakterystyczną cechą rośliny jest jej aromat oraz wiecznie zielone pędy. Starsze pędy są zdrewniałe, młodsze zielne. Liście rozmarynu są drobne, błyszczące, ciemnozielone. Wyglądem przypominają igły cisa. Kwiaty są drobne, niebieskofioletowe, jasnoniebieskie lub białe, zebrane w niewielkie groniaste kwiatostany na skróconych pędach. Liście rozmarynu mocno pachną. Roślina wytwarza dość silny system korzeniowy. Rozmaryn kwitnie pod koniec marca - początek czerwca.

Roślina jest dość łatwa w uprawie pod warunkiem, że zdecydujemy się na uprawę doniczkową. Rozmaryn pochodzi z rejonu śródziemnomorskiego i ma dość duże wymagania cieplne. Najlepiej od września do maja trzymać go w pomieszczeniu (najlepsza temperatura 5-10 st.C) a od czerwca do sierpnia w ogrodzie - bez wysadzania rośliny do gruntu. Doniczkę wraz z rośliną zagłębiamy do gruntu do tzw. szyjki korzeniowej. Jest odporny na choroby i szkodniki. Dobrze znosi suszę.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: KATALOG ROŚLIN: Amarylis

Rozmaryn potrzebuje gleby próchniczej, bogatej w wapń, niezbyt wilgotnej, z tendencją do szybkiego nagrzewania się. Stanowisko powinno być słoneczne, zaciszne i ciepłe. 

Krzew stosuje się do aranżacji ogrodowych w stylu śródziemnomorskim. Najlepiej, ze względu na słabą mrozoodporność uprawiać rozmaryn w pojemnikach. Może być aromatyczną ozdobą balkonów i tarasów. Jest rośliną miododajną. Ma też duże zastosowanie jako przyprawa i zioło lecznicze oraz do produkcji kosmetyków. Surowcem jest liść rozmarynu, który może być zbierany przez cały okres wegetacji.

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!