Ekologia

Ekologiczny park pośród trzech rzek

Oszałamiający projekt zespołu Turenscape przywraca utracone wartości ekologiczne w krajobrazie prowincji Zhejiang w Chinach. Ekologiczny park Yanweizhou rozciąga się na obszarze trzech rzek w miejscu ich zbiegu.

Oszałamiający projekt zespołu Turenscape przywraca utracone wartości ekologiczne w krajobrazie prowincji Zhejiang w Chinach. Ekologiczny park Yanweizhou rozciąga się na obszarze trzech rzek w miejscu ich zbiegu.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Nowy most w historycznym centrum miasta

Woda stanowi jeden z pięciu elementów chińskiej kultury i jest w zasadzie najważniejsza. Ludzie są z nią bardzo związani, a historia dowodzi lokalizacji miast w dolinach rzecznych ze względu na dużą ilość terenów górzystych. Chińczycy porównują rzekę do serca i krwiobiegu ich kultury. 

ekologiczny most
Ekologiczny park z lotu ptaka (źródło Turenscape)

Ekologiczny park stanowi wspaniały dodatek w kompozycji miasta Jinhua City. Poprawia jakość życia mieszkańców oraz buduje stabilną różnorodność biologiczną. Był to nadrzędny cel projektantów z powodu przejęcia brzegów rzek przez tereny zurbanizowane.  Infrastruktura przyrodniczo-miejska pomiędzy trzema rzekami zapewnia podstawowe produkty, niesie ze sobą życie kulturalne oraz estetykę otoczenia. 

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Architektura krajobrazu – molo w Mont Saint Michel

ekologiczny most
Licznie uczęszczany most łączący wszystkie brzegi nadrzeczne (źródło Turenscape)

Sercem parku jest most o długości 764 m. Łączy on ze sobą nie tylko cały ekologiczny kompleks w spójną całość, ale również umożliwia mieszkańcom przedostanie się do poszczególnych części miasta. Uprzednio byli oni bowiem odseparowani biegiem rzek. Średnia liczba odwiedzających na dzień wynosi 40.000 osób. Główny lider projektu wypowiada się na temat koncepcji: "Park służy nie tylko jako infrastruktura ekologiczna, ale również infrastruktura społeczna promująca harmonijny styl życia lokalnych mieszkańców." Konstrukcja mostu zlokalizowana na odpowiedniej wysokości pozwala na swobodne zmiany poziomu wód w rzekach nie zakłócając wygodnego i bezpiecznego użytkowania przez społeczeństwo.

ekologiczny most
Park podczas podniesionwego poziomu wody (źródło Turenscape)

Koncepcja służy rehabilitacji środowiska i promuje zawód architektów krajobrazu w kontekście dbania i odzyskiwania naturalnych terenów nadrzecznych. 

ekologiczny most
Pawilon widokowy w ekologicznym parku (źródło Turenscape)

mgr inż. arch. kraj. Joanna Magdalena Pracka

Źródło: http://landarchs.com/stunning-yanweizhou-park-recaptures-lost-ecology/ 

ekologiczny most
Taras widokowy pośród bujnych traw (źródło Turenscape)
ekologiczny most
Zestawienie zdjęć przed zmianami i po realizacji projektu (źródło Turenscape)

Komentarze

*

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!