.jpg)
Prywatny ogród przydomowy w Opolu to efekt ciężkiej pracy i wielkiego zaangażowania w zbudowanie zielonej ostoi dla właścicieli Pani Joanny i Pana Piotra. W 1997 roku przestrzeń ogrodowa została zniszczona dwumetrową falą powodziową rzeki Odry. Po zakupie terenu, właściciele dołożyli wszelkich starań na ponowne zakomponowanie ogrodu w niepowtarzalnym stylu.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Ogród wertykalny w Warszawie
Ogród przydomowy zajmuje przestrzeń 4000 m2. Po niszczącej powodzi teren wymagał generalnego remontu i odtworzenia wszystkiego co było możliwe. Właściciele zachowali wiele starych zabudowań i przyłożyli dużą wagę do uszanowania przedmiotów z odzysku. Dzięki temu w przestrzeni ogrodowej istnieje wiele detali urządzonych z pomysłem i smakiem.
Zakomponowanie przestrzeni na nowo nie było łatwym zadaniem ze względu na nieregularny kształt działki. Do budowy nawierzchni w ogrodzie przypominającym styl angielski posłużyła cegła i kostki z odzysku. Stare beczki, pompy i bale to elementy zdobiące ogród. Pergola została zbudowana ze słupów telegraficznych, które porośnięte są urodziwym pnączem – milinem (Campsis).
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Ogród polskiej projektantki ogrodów w światowej 100!
Trud ciężkiej pracy w prywatnym ogrodzie przydomowym został nagrodzony laurem dla najpiękniejszego ogrodu w Opolu. Pasjonat zbilansowanego stylu życia może w nim znaleźć wszystko co potrzebne do czerpania radości z ogrodowego zakątka. Mała szklarnia, sad ze starymi jabłoniami i duży warzywnik dostarczają świeżych zbiorów wprost do domowej kuchni. Właściciele uprawiają głównie sałatę, marchew, pietruszkę, pomidory i winorośl. Rośliny chronione są przed szkodliwymi nicieniami w postaci nasadzeń aksamitek (Tagetes).
Angielski styl został podkreślony w postaci bukszpanowego żywopłotu oraz stawu kąpielowego oczyszczanego naturalnie. Dla lepszego napowietrzenia wody w stawie zbudowano mały wodospad. Dla zachowania równowagi biologicznej konieczne było posadzenie odpowiedniej ilości natleniających roślin. Taką funkcję może spełniać mięta, tatarak, moczarka, sit, pałka wodna.
Letni salon pod dachem tętni ogrodowym życiem. Pełni funkcję jadalni i miejsca do spotkań z przyjaciółmi i rodziną. Kompozycja udekorowana jest kępami pachnącej lawendy, przymiotnem, wysokimi ostróżkami, różami, liliami i liliowcami. To rośliny charakterystyczne dla założeń ogrodowych w stylu angielskim. Właściciele są dumni ze swojego ogrodu przydomowego i uznają je za bardzo przyjazne miejsce zarówno dla ludzi jak i zwierząt.
mgr inż. arch. kraj. Joanna Magdalena Pracka
Źródło: ogrodowisko.pl
Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Komentarze