Cmentarz

Cmentarz dla „braci mniejszych”

5 października 2012 roku rozstrzygnięto ogłoszony przez Urząd Miejski w Szczecinie konkurs architektoniczny na zagospodarowanie terenu, który miasto chce przeznaczyć na grzebowisko dla małych zwierząt domowych.

5 października 2012 roku rozstrzygnięto ogłoszony przez Urząd Miejski w Szczecinie konkurs architektoniczny na zagospodarowanie terenu, który miasto chce przeznaczyć na grzebowisko dla małych zwierząt domowych. Takiego obiektu brakuje w całym województwie zachodniopomorskim, dlatego władze lokalne wybrały działkę przy ul. Bielańskiej i zdecydowały się rozpocząć tam inwestycję.

Jej pierwszym etapem był konkurs architektoniczny, którego wyniki ogłoszono 5 października tego roku. Pierwszą nagrodę otrzymała koncepcja Pawła Skóry z Bydgoszczy, drugie miejsce zajęli Joanna Wiśniewska i Przemysław Wach z Gliwic, trzecie - Łukasz Podczaszy z Krakowa. Wyróżnienia przyznano pracowni MXL4 ze Szczecina oraz Janowi Cichoszowi z Niemiec. Nagrodzone projekty można obejrzeć na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Miasta Szczecin (bip.um.szczecin.pl), my prezentujemy jedną z ponad trzydziestu nadesłanych na konkurs prac. Propozycja Tomasza Sachanowicza odwołuje się do tradycji pogańskiego kultu zwierząt.

Założony na planie osiowym (inspirowanym układem m.in. Cmentarza Centralnego i Jasnych Błoni w Szczecinie) teren swój punkt centralny ma w miejscu budynku spalarni. Tej nadano kształt kopca – wzorowany jest na włoskiej chacie Trullo, wykonanej z naturalnych materiałów bardzo prymitywną techniką. Podobnie organiczny, prosty i nacechowany symbolicznie charakter mają otaczające go kolumbaria, wzorowane kształtem na prehistorycznych menhirach. Ukształtowane schodkowo niewielkie pagórki, podobne do kurhanów – to mogiły zbiorowe. Poza nimi wśród parkowej zieleni miałyby powstać kwatery grzebalne, pola o wielkości 1x1m, ułożone symetrycznie, w geometrycznym porządku, dopasowanym do osiowego i symetrycznego układu całego założenia.

Jak opisuje to architekt, „ racjonalna, funkcjonalna, prostokreślna siatka została użyta jako narzędzie do wyznaczenia alejek komunikacyjnych i podzielenia terenu grzebowiska na kwartały. Taka siatka sama z siebie nie wyróżnia żadnego obszaru. Jest tłem dla pojawiających się na niej elementów skośnych czy okrągłych, które już z racji swojej odmienności są wyróżnione. Tym sposobem wykreowane zostały miejsca specjalne – okrągły plac z pawilonem spalarni, romboidalne place z kolumbariami oraz (dodatkowo wypiętrzone) mogiły zbiorowe. Szersza centralna alejka stanowi oś i kręgosłup układu”.

Grzebowisko dla małych zwierząt domowych w Szczecinie
Lokalizacja: ul. Bielańska, Szczecin
Inwestor: Urząd Miasta Szczecin
Projektant: Tomasz Sachanowicz (projekt konkursowy), Dynamo Architekci, dynamo_architekci.republika.pl
Projekt: 2012
Ilustracje: dzięki uprzejmości Tomasza Sachanowicza

Komentarze

*

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!