.jpg)
Dzielnica Salwator zlokalizowana jest w jednej z historycznych części Krakowa. Budowa dzielnicy została oparta na koncepcji miasta-ogrodu. Obecnie jest to jedno z przyjemniejszych miejsc Krakowa. Obszar charakteryzuje się oryginalnym urokiem, dlatego chętnie zasiedlany jest przez nowych mieszkańców.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Światło w przestrzeni publicznej
Dzielnica Salwator zbudowana została na obszarze, w którym początki osadnictwa odkryto już 40 tysięcy lat p.n.e. W 1912 roku rozwijające się przez stulecia osiedle nazwano Salwatorem. Obecnie składa się z 30 willi zaprojektowanych m.in. przez Romana Bandurskiego i Ferdynanda Liebling’a. Ostatni dom ukończono w 1955 roku.
.jpg)
Obszar ten uchodzi za symbol miasta-ogrodu. Pomiędzy starymi, zabytkowymi budynkami istniejąca przestrzeń publiczna uległa zaniedbaniu. Projektanci zdecydowali się na ponowne zorganizowanie obszaru zieleni tworząc prosty i nowoczesny plac. W nowym projekcie dołożono wszelkich starań, aby kontekst historyczny został zachowany i uwidoczniony w pobliskiej okolicy.
.jpg)
Do odrestaurowania przestrzeni publicznej w dzielnicy Salwator przyczynił się prywatny inwestor. Centralny plac ujęto w eleganckim stylu przy użyciu różnych materiałów naturalnych. Dzięki łączeniu faktur i form otrzymano wysublimowany i przyjazny dla mieszkańców zielony skwer wtopiony w historyczną zabudowę miejską.
.jpg)
Zespół projektowy Land-Arch Partnership miał za zadanie stworzyć klarowną koncepcję, która byłaby harmonijna z najbliższym otoczeniem. Opracowano pomysł zagospodarowania dzielnicy Salwator w „wyspę”, która stanowi centralny punkt założenia. Przybrała formę drewnianej platformy w kształcie elipsy, odróżniającej się fakturą od pozostałych materiałów takich jak np. kamień.
.jpg)
Ogólny zarys koncepcji jest bardzo nowoczesny i prosty. W minimalistyczną przestrzeń publiczną wprowadzono nasadzenia roślinne jedynie z dwóch gatunków: licznych brzóz (Betula) i miskantów (Miscanthus). Ozdobna trawa delikatnie zdobi przestrzeń, a dekoracyjne drzewa wprowadzają wizualny kontrast.
.jpg)
mgr inż. arch. kraj. Joanna Magdalena Pracka
źródło: http://worldlandscapearchitect.com/salwator-square-krakow-poland-land-arch-partnership/#.VIoUd3tPXT8
Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Komentarze