kızılay odtülüler dershane

Publiczne

Park nad rzeką w naturalnym krajobrazie

Na początku XXI wieku wschodnie obszary miasta Qinhuangdao w Chinach biegnące wzdłuż rzeki Tanghe uległy wpływowi intensywnej ekspansji rozwojowej. Pomimo trudnego dostępu do cieku wodnego oraz nie zdrowego otoczenia, teren nadrzeczny stwarzał jedyne możliwości wypoczynku i rekreacji. Jak pomysłowe zagospodarowanie parku nad rzeką wśród istniejącej bujnej zieleni poprawiło warunki życia w mieście?

Na początku XXI wieku wschodnie obszary miasta Qinhuangdao w Chinach biegnące wzdłuż rzeki Tanghe uległy wpływowi intensywnej ekspansji rozwojowej. Pomimo trudnego dostępu do cieku wodnego oraz nie zdrowego otoczenia, teren nadrzeczny stwarzał jedyne możliwości wypoczynku i rekreacji. Jak pomysłowe zagospodarowanie parku nad rzeką wśród istniejącej bujnej zieleni poprawiło warunki życia w mieście?

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Ogród wertykalny w Warszawie

Krajobraz nadrzeczny wraz z siedliskami zwierzęcymi dzielił miejsce z odpadami i licznymi śmieciami pozostawianymi przez mieszkańców. Specjaliści znaleźli rozwiązanie, jak zapowiedz dalszemu pogarszaniu się warunków naturalnych terenu nad rzeką. Pomysłem było odnowienie długo zaniedbywanych brzegów nadrzecznych w postaci betonowych ścieżek i donic kwiatowych. Rozwiązanie to jednak nie przybliżało człowieka do natury. Zdecydowano się zrealizować pomysł pracowni Turenscape zapewniający bardziej ekologiczne rozwiązania zachowujące naturalny krajobraz i kulturę miejsca. 

park nad rzeką
Nocne_wrazenia_fot._www.hisheji.cn

Ekologiczny aspekt parku w naturalnym krajobrazie zapewnia zieloną infrastrukturę zintegrowaną z systemem zarządzania wodą deszczową, bioróżnorodnością i korytarzami dla zwierząt. Struktura ta zapewnia mieszkańcom sport, rekreację, czystsze powietrze oraz zasoby wodne, a wszystko dzięki efektywnemu wykorzystaniu dostępnych zasobów miasta. 

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Polskie ogrody pokazowe Frank-Raj

park nad rzeką
Obszar_parku_fot._architizer.com

Najbardziej charakterystycznym elementem naturalnego parku są czerwone siedziska w postaci krzywoliniowej ławki o długości 500 metrów. Są podświetlane i powiązane z ciągami pieszymi. Zbudowano je z włókna szklanego, trafnie korespondującego z otoczeniem roślinnym i stanowiącym nowoczesny wymiar architektury krajobrazu. Stąd też wywodzi się nazwa parku nad rzeką – Red Ribbon Park. Wybrany materiał jest lekki i trwały, scala przestrzeń w estetyczny i funkcjonalny sposób.

park nad rzeką
Przestrzen_do_odpoczynku_fot._www.archdaily.com

Szlak pieszy w parku w kształcie wstążki prowadzi zwiedzających przez bogaty świat roślin, a kolor czerwony symbolizuje energię witalną i „oddech smoka”, który utrzymuje przestrzeń żywą i funkcjonalną. Czerwone siedziska stanowią odważny kontrast z towarzyszącą zielenią, który wzmocniony jest w nocy, gdy ławki świecą od wewnątrz. 

park nad rzeką
Z_widokiem_na_rzeke_fot._www.archdaily.com

Kluczowym założeniem projektowym było uzupełnienie krajobrazu naturalnego przy jak najmniejszej ingerencji człowieka. Jedynie niewielkie fragmenty ziemi dostosowano do krzywych brzegu rzecznego, aby zapewnić użytkownikom dogodniejszy dostęp. Park nad rzeką w naturalnym krajobrazie od 2008 roku przynosi wiele korzyści dla społeczeństwa. Stanowi zrównoważone środowisko przyrodnicze udostępnione w bardzo prosty i dogodny sposób. 

mgr inż. arch. kraj. Joanna Magdalena Pracka

Źródło: http://landarchs.com/fantastic-river-park-unveils-value-natural-landscape/

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!