kızılay odtülüler dershane

Publiczne

Ogród wertykalny w Warszawie

Siedziba FNP stała się bardzo atrakcyjnym budynkiem w krajobrazie. Wertykalny ogród obejmuje przednią i boczne elewacje i pozwala na zintegrowanie budynku z zielonym otoczeniem. Roślinne oblicze budowli zaciera granice między architekturą a naturą.

Siedziba FNP stała się bardzo atrakcyjnym budynkiem w krajobrazie. Wertykalny ogród obejmuje przednią i boczne elewacje i pozwala na zintegrowanie budynku z zielonym otoczeniem. Roślinne oblicze budowli zaciera granice między architekturą a naturą.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Ukryty ogród

Zielone ściany wertykalnego ogrodu tworzą trójwymiarowe wrażenie, które spotęgowane jest jasnoszarymi, betonowymi płytami elewacji. Dzięki zastosowaniu roślin, efekt ulega zmianom ze względu na naturalną wegetację żywej struktury oraz cykliczne pory roku. 

zielona ściana
Frontowa ściana budynku (źródło FAAB Architektura).

Siedziba FNP składa pełniła niegdyś funkcję budynku mieszkalnego. Budynek przekształcono w biurowiec, podziemny poziom zagospodarowano w parking. Nad poziomem gruntu wznoszą się 4 kondygnacje. Zielone elewacje tworzą proekologiczną tożsamość budowli. Ściany przyczyniają sie do poprawy bilansu energetycznego i stwarzają przyjazny mikroklimat wewnątrz budynku. Zamontowany ogród daje 260 m2 powierzchni roślinnej. Jest to jedyny ogród wertykalny zlokalizowany na zewnątrz w tej części Europy. 

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Polskie ogrody pokazowe Frank-Raj

zielona ściana
Frontowa ściana budynku (źródło FAAB Architektura)

W budowie zielonej ściany uwzględniono 20 różnych gatunków roślin. Niektóre z nich tworzą całoroczne tło, podczas gdy inne będą kwitnąć w cieplejszych porach roku. Manifestacja geometrycznego wzoru, który jest docelowym celem przedsięwzięcia planuje się na trzeci cykl wegetacji przypadający we wrześniu 2016 roku.

zielona ściana
Planowany wzór roślinny (źródło FAAB Architektura)

Rośliny są zaopatrywane w wodę i składniki odżywcze dzięki systemom nawadniania i czujnikom kontrolujący odpowiedni stan uwodnienia struktury. Cały proces kontrolowany jest automatycznie. Wełna mineralna jest podstawowym modułem zielonej ściany. Jako suplement gleby zastosowano specjalną matę chroniąca korzenie roślin przed zmieniającymi się warunkami pogodowymi. Rośliny umieszczono w specjalnie zaprojektowanych kieszeniach, co ułatwia ich ewentualną wymianę. 

zielona ściana
Zielone ściany budynku (źródło FAAB Architektura)

Ogród wertykalny na ścianach budynku w Warszawie jest traktowany jako eksperyment ze względu na położenie geograficzne.  Z biegiem czasu zielone ściany ulegają przeobrażeniom ze względu na panujące warunki atmosferyczne, porywy wiatru, obecność ptaków. Optymalny rozwój pionowego ogrodu planuje się od 2016 roku.

mgr inż. arch. kraj. Joanna Magdalena Pracka

Źródło:http://www.shapedscape.com/projects/living-wall-foundation-for-polish-science-headquarters-faab-architektura-warsaw-poland 

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!