..jpg)
Zwolennikom teatru na świeżym powietrzu, w Austrii, umożliwiono podziwianie spektakli operowych w otwartej przestrzeni romańskiego kamieniołomu. Taka sceneria zachęca również pozostałych do zapoznania się i zaznania nowych wrażeń pośród potężnych kamieni i roślinności. Malownicza sceneria skał oraz fakt umiejscowienia teatru pomiędzy dawnymi zasobami górniczymi zachęca również do odwiedzenia tego unikalnego miejsca.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Ukryty ogród
Do dyspozycji gości jest obszerny parking oraz tablica informacyjna. Przejście wykute w skale oraz zaprojektowana rampa wzdłuż skalnej ściany prowadzi nad kanionem do głównego miejsca, w którym rozgrywają się przedstawienia teatralne. Liczne tunele wykute w formacjach skalnych oferują ciekawe doświadczenia odwiedzających. Siedziska rozmieszczone są w orientacji północ-południe. Teatr na świeżym powietrzu dostosowany jest do potrzeb osób poruszających się na wózkach inwalidzkich.
.jpg)
Za materiał budowlany służy istniejąca skała. Kamieniste formacje dzielą obszar teatru na mniejsze „pokoje” na świeżym powietrzu. Do złagodzenia przebiegu krzywizn i krawędzi zastosowano stalowe panele nawiązujące do historii kamieniołomu. Jest to również materiał odporny na warunki atmosferyczne i uszkodzenia mechaniczne. Do budowy tylnej sceny posłużyło drewno.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Punkt widokowy - QUILOTOA CRATER OVERLOOK
.jpg)
Imponujący efekt uzyskano szczególnie wieczorem i nocą, gdyż zastosowano bardzo bogaty program oświetlenia teatru. Celem jest podkreślenie istniejących formacji i ścian skalnych. Dla doświetlenia sceny zastosowano różne typy oświetlenia liniowego, rozproszonego lub punktowego.
.jpg)
Zespół AllesWirdGut projektujący przestrzeń w 2005 roku wzorował się na „Japanese Channel”, chcąc przekształcić obszar Sankt Margarethen w Burgenland w podobnym, rzeźbiarskim stylu. Projekt zrealizowano w 2008 roku na obszarze ponad 4000 m2. Teatr obecnie służy jako wzór do naśladowania pod kątem organizacji poszczególnych funkcji. Dostępny jest dla 6000 osób. Spektakle stwarzają doświadczenia przestrzenne, zaskakują i podkreślają wysokie walory krajobrazowe skał i salonów teatralnych.
mgr inż. arch. kraj. Joanna Magdalena Pracka
Źródło: http://www.shapedscape.com/projects/roman-quarry-conversion-design-alleswirdgut-architects-st-margarethen-austria

..jpg)
Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Komentarze