ankara lazer Ankara Kız Yurdu sera malzemeleri

Most

Nowy most w historycznym centrum miasta

Historia poznańskiej dzielnicy Chwaliszewo sięga kilkuset lat i była zawsze nierozerwalnie powiązana z wodą. Z powodu działań podjętych w latach 60’ XX wieku relacja tkanki miejskiej ze starym korytem rzeki Warty została przerwana. W przeszłości, dwa brzegi rzeki łączył stary, urokliwy most.

Historia poznańskiej dzielnicy Chwaliszewo sięga kilkuset lat i była zawsze nierozerwalnie powiązana z wodą. Z powodu działań podjętych w latach 60’ XX wieku relacja tkanki miejskiej ze starym korytem rzeki Warty została przerwana. W przeszłości, dwa brzegi rzeki łączył stary, urokliwy most. W okresie późniejszym zdecydowano się go zburzyć, koryto rzeczne zasypano i zastąpiono do dziś nieatrakcyjnie zagospodarowanym terenem. Plany na przyszłość według władz miasta to przekształcenie obszaru w miejsce pełne zieleni, nawiązujące do historii i oferujące rekreację w centrum miasta.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Kładka piesza na Merchant Square w Londynie

Konstrukcja wodnego pawilonu została opracowana przez architektów z firmy Architectural Studio mode:lina architekci. Misją projektu nowego mostu w historycznym centrum miasta Poznania jest przypomnienie historii tego miejsca, a nie odpowiedź na bardzo nurtujące pytanie ostatnich lat, czy  przywrócić dawny bieg rzeki czy nie.  

most, pawilon wodny
Pawilon wodny w Poznaniu (źródło Architectural Studio modelina architekci)

Zbudowanie wodnego pawilonu dokładnie w miejscu dawnego mostu na Chwaliszewie jest konsekwentną realizacją programu strategicznego miasta Poznania „Rzeka w mieście”. Strategia rozwojowa zakłada stworzenie „River Park” w starym korycie rzeki Warty, ujętego w formie licznych skwerów i miejsc spotkań umożliwiających organizację imprez kulturalnych. 

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Punkt widokowy - QUILOTOA CRATER OVERLOOK

most, pawilon wodny
Praca konkursowa (źródło Architectural Studio modelina architekci)

Koncepcja nowego mostu w historycznym centrum miasta nie jest przypadkowa, gdyż nawiązuje do nowo zaprojektowanego budynku. Oba nowoczesne obiekty mają zostać skonfrontowane z historią miejsca, aby pobudzić wyobraźnię i zachęcić mieszkańców miasta do zadawania pytań i wspólnego szukania rozwiązań. 

most, pawilon wodny
Pawilon wodny w Poznaniu (źródło Architectural Studio modelina architekci)

Most w formie pawilonu wodnego łączy Ratusz z Ostrowem Tumskim, opowiada historię rzeki Warty, która miała istotny wpływ na rozwój miasta w poprzednich wiekach. Most składa się z dwóch zachodzących na siebie wzajemnie części. Powierzchnia wystawiennicza oraz przejście dla pieszych w formie mostu łączy dwa wartościowe i historyczne brzegi dawnego przebiegu rzeki. 

most, pawilon wodny
Elementy koncepcji projektowej (źródło Architectural Studio modelina architekci).

Najważniejsze cele projektu to:

  • - Przypomnienie historii i pamięci o rozwoju miasta Poznania
  • - Animacja procesu rewitalizacji starego koryta Warty przez zapewnienie nowych funkcji
  • - Tworzenie ciekawych przestrzeni publicznych, wystaw, miejsc spotkań
  • - Zapewnienie dogodnego i atrakcyjnego łącznika pomiędzy historycznymi brzegami miasta
most, pawilon wodny
Elementy koncepcji projektowej (źródło Architectural Studio modelina architekci)

Kształt nowego mostu nawiązuje do fal zaobserwowanych na wodzie. Symbolizuje zmienny bieg rzeki w przeszłości. Amfiteatralny kształt pawilonu zapewni ciągłość między katedrą a rynkiem oraz przyczyni się do zachowania widoku ulicy Chwaliszewo w kierunku tych dwóch, najważniejszych miejsc w Poznaniu.

mgr inż. arch. kraj. Joanna Magdalena Pracka

Źródło: http://www.shapedscape.com/projects/water-pavilion

Komentarze

*

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!