Przestrzeń publiczna

Ogród włoski w Kielcach po renowacji

Ogród włoski zlokalizowany jest w zachodniej części Pałacu Biskupów Krakowskich w Kielcach i znajduje się w najpiękniejszym punkcie miasta. Kompozycja ogrodu opiera się o zasady tworzenia ogrodów renesansowych. Dzięki woli Muzeum Narodowego w Kielcach, w 2003 roku podjęto się rekonstrukcji ogrodu przywracając mu typowy, XVII-wieczny zarys.

Ogród włoski zlokalizowany jest w zachodniej części Pałacu Biskupów Krakowskich w Kielcach i znajduje się w najpiękniejszym punkcie miasta. Kompozycja ogrodu opiera się o zasady tworzenia ogrodów renesansowych. Dzięki woli Muzeum Narodowego w Kielcach, w 2003 roku podjęto się rekonstrukcji ogrodu przywracając mu typowy, XVII-wieczny zarys.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Miejska rewitalizacja w Paryżu

Ogród włoski stanowił niegdyś ozdobne uzupełnienie kompozycji przestrzennej założenia powstałego z inicjatywy biskupa Zadzika w latach 1637-1644. Stworzony został na wzór ogrodów zamkowych, które zwykle lokalizowano wewnątrz murów obronnych. 

ogród włoski
Ogrod Włoski obok Pałacu Biskupow Krakowskich (fot. Paweł Małecki)

Główna oś przebiega pokrywa się z osią budowli pałacowej i zakończona jest dominantą kompozycyjną w postaci Baszty Prochowej. W centralnej części umieszczono symetryczne kwatery ogrodowe obsadzone kwitnącymi kwiatami oraz ziołami. Zgodnie z historią, nieodłącznym elementem ogrodów włoskich były cytrusy i krzewy owocowe. Na ten wzór, cztery kwatery otoczono drzewami owocowymi. 

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Projekt parku - Liupanshui Minghu Wetland Park

ogród włoski
Renesansowy układ kwater i alejek żwirowych (fot. Alina Wójcicka)

Do Ogrodu Włoskiego prowadziły jednobiegowe schody przylegające do pałacowej loggii. Nie zapomniano o wkomponowaniu prywatnej przestrzeni ogrodowej jaką stanowi giardino segreto znajdujący się przy ścianie pałacu. Mały, oddzielony od pozostałej części założenia ogród dostępny był tylko dla właścicieli posesji. 

ogród włoski
Szpalery grabowe prowadzące do pałacu (fot. Paweł Małecki)

Z biegiem czasu w Ogrodzie Włoskim wprowadzono zmiany. W centralnej części wprowadzono szpalery grabowe oraz lipowe altany. Założenie wzbogacono o tradycyjne budowle małej architektury ogrodowej – oranżerię, lodownię oraz figarnię. 

ogród włoski
Zabytkowa studnia w Ogrodzie Włoskim (źródło Paweł Cieśla)

W 1789 roku teren posesji przeszedł w ręce władz, co doprowadziło do podzielenia obszaru ogrodu na działki urzędnicze. W efekcie końcowym doprowadzono do zaniku układu tradycyjnego ogrodu renesansowego oraz utraceniu oryginalnej roślinności. 

ogród włoski
Geometryczne kwatery ogrodowe (fot. Paweł Małecki)

Prace renowacyjne nad przemianą Ogrodu Włoskiego trwały kilka miesięcy i opierały się na zachowanych planach i zapiskach budowy założenia. Kwatery ogrodowe zaprojektowano na nowo, bazując na stanie, jaki istniał w I poł. XVIII wieku. W środkowej części ogrodu posadzono na nowo drzewa owocowe oraz poprowadzono aleje grabowe wypełnione żwirem. Skupiono się również na instalacji systemu nawadniania i odprowadzania wody opadowej, remoncie Baszty oraz zadaszenia nad XVII-wieczną studnią. Nowy system oświetlenia zaplanowano w połączeniu z powstałą wcześniej iluminacją Pałacu Biskupiego.

Po ukończeniu rekonstrukcji Ogród Włoski jest tłumnie odwiedzany przez mieszkańców i turystów. Planowane jest połączenie renesansowego obiektu z parkiem miejskim poprzez odrestaurowaną Basztę Prochową. Obiekt stanowi promocję dziedzictwa kulturowego regionu, gdyż to jedyne włoskie założenie pałacowo-ogrodowe pobliskiego obszaru.

mgr inż. arch. kraj. Joanna Magdalena Pracka, [email protected]

Źródło: http://ekai.pl/diecezje/kielecka/x55426/kielce-ogrod-wloski-po-liftingu-atrakcja-palacu-biskupow-krakowskich/

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!