
Projekt ogrodu otaczającego dom zlokalizowany na trawiastym zboczu pośród drzew sosnowych został przekształcony w zewnętrzną przestrzeń życiową. Wykonaniem projektu zajął się Matt Barton z Cooper Creek Landscaping. Architekt krajobrazu rozpoczął realizację projektu od wnikliwej rozmowy z klientem na temat sposobu i stylu życia, preferencji, potrzeb oraz upodobań.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Plac zabaw na pastwiskach Dinton w Wielkiej Brytanii
Projekt ogrodu powstał w nawiązaniu do istniejącego stylu architektonicznego budynku – mieszanka północnozachodnich i tradycyjnych stylów dla Waszyngtonu. Przednia fasada posiada zdobienia z kamienia i kolumn, tylna jest natomiast prosta. Inspiracją dla Bartona było jednak otoczenie domostwa. Leśny, sosnowy krajobraz z delikatnym wąwozem przecinającym grunt stało się atrakcyjnym pretekstem dla stworzenia nowej, otwarte przestrzeni życiowej. Najważniejszym było zachowanie rodzimego krajobrazu.

Klienci wraz z architektem zdecydowali się wspólnie na wkomponowanie basenu, Spa, wodospadu z kamienia naturalnego, ogniska oraz dekoracyjnych głazów. W późniejszym procesie projektowania dodano również boisko do koszykówki.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Ogrody - Woodland Rain Gardens

Głównym zadaniem architekta i jego zespołu było stworzenie obszaru funkcjonującego nie tylko latem ale również w pozostałych porach roku. Barton starał się dokonać trafnych wyborów i zaproponować funkcjonalne i atrakcyjne zimą elementy, i materiały. Ze względu na trwałość i przystępną cenę, wokół basenu zastosowano beton w różnych odcieniach. Powierzchnie zostały uszczelnione, aby zapobiec wnikaniu wilgoci, która zimą zamarza prowadząc do pękania nawierzchni. Kamień również w otoczeniu basenu zapewnia warstwę antypoślizgową.

Wśród roślinności zastosowano wiele ozdobnych gatunków, nie tylko z liści, ale również pędów: dereń, owies, hortensja, jałowiec, różanecznik, brzoza, klon , daglezja, sosna, barwinek. Wraz z wieloma innymi gatunkami stworzono barwną kompozycję będącą ozdobą ogrodu przez cały rok. Wodospad zlokalizowano w bliskiej odległości od basenu, lecz obie konstrukcje posiadają odrębny obieg wody. Po przeciwnej stronie basenu zlokalizowano zewnętrzny salon rozrywki na świeżym powietrzu. Zlokalizowano tam salę do gier, ognisko kuchnię, boiska sportowe.

Właściciele są bardzo zadowoleni z uzyskanego projektu, ponieważ weszli w posiadanie znakomitej przestrzeni wypoczynkowej i relaksacyjnej. Oferuje ona wiele różnorodnych funkcji i rozrywek. Umożliwia rozszerzenie swojej przestrzeni życiowej o obszar na zewnątrz.

mgr inż. arch. kraj. Joanna Magdalena Pracka, [email protected]
Źródło: http://www.landscapingnetwork.com/washington/spokane/outdoor-living.html



Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Komentarze