kızılay odtülüler dershane

Ogrody Prywatne

Aranżacja ogrodów - zasady komponowania małej przestrzeni ogrodowej

Powracający trend w projektowaniu mniejszych domów z niewielkimi przestrzeniami ogrodowymi mimo wszystko daje projektantom wiele możliwości w tworzeniu użytecznych przestrzeni rodzinnych. Przestrzeń zewnętrzna w niewielkim domu pełni bardzo ważną rolę, gdyż pomaga zwiększyć powierzchnię ciasnych pokoi nie tylko wizualnie, ale również fizycznie.

Aranżacja ogrodu o małej powierzchni, daje projektantom wiele możliwości w tworzeniu użytecznych przestrzeni rodzinnych. Przestrzeń zewnętrzna w niewielkim domu pełni bardzo ważną rolę, gdyż pomaga zwiększyć powierzchnię ciasnych pokoi nie tylko wizualnie, ale również fizycznie. 

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Przestrzeń ogrodowa - jak urządzić

Najczęstszym ze stosowanych zabiegów powiększania przestrzeni domowej jest połączenie salonu z patio. Wizualna przestrzeń jest ściśle powiązana z ogólnie pojmowaną estetyką. Nawierzchnie zewnętrzne powinny odzwierciedlać wewnętrzny wystrój mieszkania. W ten sposób widok z wnętrza płynie przez okna lub drzwi przesuwne na zewnątrz. Podczas gdy powierzchnia salonu jest niewielka, staje się większa dzięki dobrze zakomponowanym widokom przez witryny okienne i drzwiowe.

mała przestrzeń ogrodowa

Projektant krajobrazu w Blue Ridge w Holandii podkreśla znaczenie niestandardowych cech konstrukcyjnych, aby stworzyć wielofunkcyjną przestrzeń ogrodową. Modułowe obiekty i meble pozwalają na bardziej oszczędne zarządzanie przestrzenią oraz wszechstronne wykorzystywanie niektórych obiektów. Ostrzega się jednak przed nadmiernym przepełnieniem małej przestrzeni, gdyż można łatwo uzyskać efekt odwrotny do zamierzonego. Z docelowej przestrzeni otwartej, która miała być przestronnym przedłużeniem salonu uzyska się „zagracony” i nieestetyczny taras, działający dodatkowo na niekorzyść małego salonu lub innego pomieszczenia domowego. Ta sama zasada dotyczy doboru odpowiednich materiałów na nawierzchnie. Gdy nie stworzy się optycznego powiązania przestrzeni zewnętrznej z wewnętrzną, nie otrzyma się również złudzenia przedłużania powierzchni mieszkalnej.  

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Jak sprawnie przeprowadzić jesienne porządki w ogrodzie?

mała przestrzeń ogrodowa

Dla osiągnięcia bardzo dobrego efektu, styl architektury wnętrza powinien być zgodny z propozycją wykończenia przestrzeni zewnętrznej. Dobór kolorystyczny powinien być spokojny i odprężający jak również równoważyć inne „cięższe” materiały zastosowane w budynku jak np. cegły lub ciemne drewno. 

mała przestrzeń ogrodowa

mgr inż. arch. kraj. Joanna Magdalena Pracka,

[email protected]

Źródło: http://www.landscapingnetwork.com/patios/small.html

mała przestrzeń ogrodowa
mała przestrzeń ogrodowa

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!