
Jest to bylina zimująca w gruncie, rosnąca do około 45 cm. Zdobią ją kwiaty o średnicy do 7 cm w kolorze najczęściej białym, które w trakcie kwitnienia mogą przebarwiać się na różowo, kremowo, zielonkawo lub jasnożółto. Istnieją odmiany o kwiatach w kolorze różowym, purpurowym, ciemnobordowym a nawet prawie czarnym.
Liście zimozielone, skórzaste 7-9-dzielne, osadzone na dość długich ogonkach. W czasie mroźnych zim mogą zamierać ale powinny się ukazać na nowo przed kwitnięciem rośliny. Zaletą ciemierników jest nietypowa pora kwitnienia.
Ciernik ogrodowy kwitnie później niż ciemiernik biały, w okresie marca-kwietnia. Roślina jest trudna w uprawie dla bardziej doświadczonych ogrodników. W bardziej surowe zimy może przemarzać. Nie znosi też przesuszenia podłoża. W czasie suszy należy je systematycznie podlewać. Potrzebuje również odpowiedniej gleby i stanowiska. Nie lubią być przesadzane i łatwo uszkodzić ich korzenie.
Ciemierniki można spróbować rozmnożyć przez wysiew nasion zaraz po zbiorze. Sadzonki początkowo uprawiać w doniczkach. Do ogrodu wysadzać pod koniec lata lub na początku jesieni (wrzesień-październik). Siewki kwitną po czterech latach i mogą mieć różny wygląd. Inny sposób to podział dobrze rozrośniętych egzemplarzy w sierpniu.
Potrzebuje gleby żyznej, głęboko uprawionej, wapiennej, stale wilgotnej oraz stanowiska cienistego lub półcienistego.
Zastosowanie: Na rabaty, do ogródków skalnych lub w pobliżu zbiorników wodnych. Dobrze rosną i wyglądają w towarzystwie innych wczesnowiosennych roślin -ranników, zawilców, przebiśniegów, wawrzynków, oczarów czy przylaszczek. Dobrze wygląda na tle innych roślin zimozielonych; bergenii, bluszczu, bukszpanów, kopytnika czy niewielkich iglaków.
Nadają się na kwiaty cięte i do pędzenia ale trzeba pamiętać, że jest to roślina trująca.
Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Komentarze