.jpg)
Projekty rewitalizacji obszarów miejskich to nie tylko przywrócenie środowiska fizycznego, ale także pewność decyzji planistycznych i nadzieja na nowych inwestorów i mieszkańców miast. Kwotę 280 milionów euro zainwestowano w projekt pracowni West8 dotyczący odnowienia alei Rio Madrid w Madrycie. Obszar ten otoczony zielenią jest doskonałym przykładem ożywienia przestrzeni publicznej dla mieszkańców w czasie niekontrolowanej urbanizacji. Miejsce w którym niegdyś przebiegała uciążliwa autostrada, dziś jest 6-milowym parkiem miejskim łączącym ludzi, obręby i wspólną energię.
Teren położony jest w samym sercu stolicy Hiszpanii, obejmuje łączną powierzchnię 80.000 m2. W procesie projektowania pracownia West 8 nawiązała współpracę z firmą MRIO Arquitectos, prowadzonej przez Ginés Garrido Colomero. Kompleks obejmuje łączni 47 projektów, a pierwsze z nich zostały ukończone wiosną 2007 roku. Ostateczne zakończenie planowane było na 2011 rok. Inwestycja obejmuje kilka mostów, bulwary i parki, które przyczyniają się do lepszego połączenia między dzielnicami położonymi wzdłuż rzeki Manzanares.
.jpg)
Projekt elegancko wpisuje nabrzeże w otaczający krajobraz, aby stworzyć żywy teren rekreacyjny, który przyciąga nie tylko lokalnych użytkowników, ale także mieszkańców odległych dzielnic i turystów. Przebywając wśród przestrzeni zabawowej można łatwo zauważyć, jak bardzo jest doceniana przez najmłodszych, którzy w największym stopniu przyczyniają się do ożywienia parku.
.jpg)
Projekt podzielono na kilka odcinków i etapów realizacji. Salon de Pinos (2010 rok) to obszar odnoszący się do sosny. Jest to zielony korytarz łączący stare i nowe obszary miejskie wzdłuż rzeki tworząc przyjemną, roślinną oazę. Puentes Cascara (2010) to głównie mosty zaprojektowane z masywnych, betonowych kopuł. Ich pokaźna skala równoważona jest przez delikatną mozaikę na sufitach. Huerta Dela Partida podzielono na dwa etapy, pierwszy wykonano w 2007 roku, drugi w 2009 roku. Miejsce to oferuje szeroki wybór drzew owocowych (granaty, figi) uszeregowanych w liniach, stwarzających imponujący sad miejski. Jedna z najważniejszych dróg w Madrycie, Avenida de Portugal (2007) została przeniesiona do tunelu zapewniającego podziemny parking i konwersję obszaru. Uciążliwy ruch samochodowy zamieniono na przepiękny ogród z kwitnącymi drzewami wiśniowymi posadzonymi na kształt wycinanki tworząc romantyczną kompozycję. Nawierzchnie wykonano tradycyjną, portugalską techniką (“pedra portuguesa” lub “petit pavet”).
.jpg)
Nowy plan rozwojowy obszarów miasta został wyróżniony wieloma nagrodami, m.in. Asprima-Sima Award dla najlepszego rozwoju obszarów miejskich lub rewitalizację miast 2012 (Hiszpania), COAM Awards za pracę architektów 2012 (Hiszpania), FAD Award Miasto i Krajobraz, nagroda na XIII Międzynarodowych Biennalach Architektury w Buenos Aires 2011, Golden Swing Award 2010. Najnowsza nagroda jako wyróżnienie pochodzi z 11th METROPOLIS World Congress, który odbył się w Indiach 2014 roku.
.jpg)
Koncepcja Rio Madrit świetnie pokazuje profesjonalne podejście do projektowania przestrzeni miejskiej w dużej skali. Świadczą o tym liczne nagrody, owocne użytkowanie przestrzeni przez mieszkańców oraz uznanie na całym świecie.
.jpg)
mgr inż. arch. kraj. Joanna Magdalena Pracka, [email protected]
Źródło: http://landarchs.com/280-million-euros-invested-urban-revitalisation-project/
.jpg)
.jpg)
.jpg)
Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Komentarze