kızılay odtülüler dershane

Ogrody Prywatne

Uzdrowicielski ogród Novartis Campus w Szwajcarii

Nowatorska przestrzeń ogrodowa została zaprojektowana przez architekta krajobrazu Thorbjörna Anderssona z pracowni SWECO Architects. Inwestycja zlecona została przez Novartis Pharma w 2010 roku jako część rozległej przebudowy farmaceutycznego kampusu.

Nowatorska przestrzeń ogrodowa została zaprojektowana przez architekta krajobrazu Thorbjörna Anderssona z pracowni SWECO Architects. Inwestycja zlecona została przez Novartis Pharma w 2010 roku jako część rozległej przebudowy farmaceutycznego kampusu.

Novartis Campus znajduje się w Bazylei nad Renem. Farmaceutyczna firma o zasięgu międzynarodowym wdraża obecnie specjalistyczny program kampusu badawczego, którego architektura odznacza się wysoką jakością projektowania. Głównym autorem poszczególnych partii kampusu był włoski działacz Vittorio Lampugniani. Przy tworzeniu koncepcji zagospodarowania przestrzeni pracował on z architektami znanymi na całym świecie, m.in. Frank O.Gehry, Tadao Ando i Álvaro Siza. 

ogród farmaceutyczny
Medyczna użyteczność roślin w kalendarzu rocznym (fot. Thorbjörn Andersson)

Celem projektu było stworzenie środowiska badawczego o wybitnych walorach ozdobnych i estetycznych. Jeden z parceli kampusu został wyznaczony pod zagospodarowanie przyrodnicze. Powstały ogród Physic Garden ma składać się z roślin potrzebnych do rozwoju działalności firmy farmaceutycznej. Stanowi duszę i kolebkę powstawania poszczególnych produktów. 

ogród farmaceutyczny
Ogród farmaceutyczny (fot. Thorbjörn Andersson)

Uzdrowicielski ogród składa się z dwóch części – przestrzeni ogrodowej i gaju. Gaj odnosi się do osadnictwa celtyckiego, które niegdyś obejmowało projektowany teren. Ogród natomiast odzwierciedla ogród klasztorny, w którym mnisi rozwijali swoją wiedzę na temat substancji farmaceutycznych w roślinach. Informacje te stały się inspiracją dla dzisiejszych przedsięwzięć badawczych. 

ogród farmaceutyczny
Ogród w sąsiedztwie budynku (fot. Thorbjörn Andersson)

Gaj składa się z dwóch rzędów drzew Ginco biloba, które dodają uroku oraz rzucają delikatny cień na otoczenie i środowisko pracy. Między drzewami przepływa wąski strumyczek dodający zmysłowej przyjemności. Otwarta, bardziej słoneczna część ogrodu jest zorganizowana jako teatr z cisowymi i grabowymi żywopłotami o różnej wysokości. Prowadzą one do centrum nieregularną ścieżką. Po drodze można podziwiać galerie ziół pokryte ruchomymi panelami. W centrum założenia znajdują się 32 najważniejsze rośliny na przemysłu farmaceutycznego. Skomponowano je na wzór pasów. Rama ogrodzenia dzieli pasowo kolorowe rośliny dodając im ozdobnego charakteru. Mostki o lekkiej konstrukcji pozwalają zwiedzającym na bliższe zapoznanie się z roślinami. Każda z roślin jest podpisana na tabliczce zamontowanej do krawędzi ramy. Seria amfor – fontann z wodą pitną została zaprojektowana przez szwedzkiego artystę Påla Svenssona. Zaopatrują one zwiedzających w napój oraz dodają atmosfery w ogrodzie. 

ogród farmaceutyczny
Projekt ogrodu (fot. Thorbjörn Andersson)

Ramy wzbogacono o drewniane konstrukcje ułożone w stosy. Wybrane rodzaje drewna stanowią gatunki, z których pozyskuje się substancje chemiczne wykorzystywane w przemyśle farmaceutycznym. Na wystawie ogrodowej można znaleźć łącznie 83 gatunki roślin. Projekt zrealizowano w 2012 roku, a powierzchnia ogrodu sięga 2000 m2. 

ogród farmaceutyczny
Rozplanowanie roślinności (fot. Thorbjörn Andersson)

mgr inż. arch. kraj. Joanna Magdalena Pracka

[email protected]

Źródło: http://www.shapedscape.com/projects/novartis-campus-physic-garden

ogród farmaceutyczny
Schemat zagospodarowania (fot. Thorbjörn Andersson)
ogród farmaceutyczny
Widok na ogród z góry (fot. Thorbjörn Andersson)
ogród farmaceutyczny
Widok na rośliny i drewniane konstrukcje (fot. Thorbjörn Andersson)

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!