ankara lazer Ankara Kız Yurdu sera malzemeleri
bahis siteleri

Publiczne

Naturalny basen w sercu Berlina

Nowe rozwiązanie przestrzenne pojawiło się dla tłocznej stolicy Niemiec w postaci atrakcyjnej przestrzeni przybliżającej centrum do natury jak nigdy dotąd. Źródłem przyrody ma być basen, liczne promenady i bulwary nadrzeczne oraz uzupełniające kompozycję mokradła.

Nowe rozwiązanie przestrzenne pojawiło się dla tłocznej stolicy Niemiec w postaci atrakcyjnej przestrzeni przybliżającej centrum do natury jak nigdy dotąd. Źródłem przyrody ma być basen, liczne promenady i bulwary nadrzeczne oraz uzupełniające kompozycję mokradła.

Wyspa Muzeów położona jest w samym sercu Berlina i jest najliczniej odwiedzaną częścią miasta. Grunt o kształcie trójkąta otoczony jest z jednej strony rzeką Spree, a z dwóch pozostałych stron kanałami, nad którymi zlokalizowano pięć budynków Berlin State Museum, a także ogrody Lustgarden. 

Grupa Flussbad Berlin chciałaby przekomponować kanał wzdłuż wyspy i utworzyć naturalną przestrzeń publiczną z myślą odnowienia ekologicznej spójności rzeki. Plan składa się z trzech elementów. Najważniejszym jest naturalny basen dla pływaków ze specjalnie wydzieloną, bezpieczną strefą o długości 750 metrów. Nie zapomniano o zimowych aktywnościach i możliwości jazdy na łyżwach. Zwolennicy wylegiwania się nad brzegiem zbiorników wodnych mogą zająć liczne podesty schodowe rozciągające się wzdłuż wschodniej granicy kanału. Do dyspozycji spacerowiczów jest zachodni brzeg bogaty w liczne promenady i bulwary nadrzeczne. 

naturalny basen, berlin
Propozycja naturalnego mechanizmu filtrującego wodę oraz zbiornika chroniącego przez przenikaniem zanieczyszczeń (źródło Flussbad Berlin)

Drugim planowanym elementem jest naturalny filtr wodny, aby basen mógł być bezpiecznie użytkowany. Maszyna o długości 300 metrów z 80-centrymetrową warstwą żwiru ułożonego pod warstwami trzcin i innych roślin podwodnych. Taki mechanizm ma zapewnić dopływ czystej wody w tempie 500 litrów na sekundę. Wystarczy to na wypełnienie basenu każdego dnia świeżą wodą. Ponad to planowana jest budowa zbiornika zbierającego ścieki, aby zatrzymać przepływ niefiltrowanej wody podczas silnych opadów deszczu. 

naturalny basen, berlin
Propozycja naturalnego basenu (źródło Flussbad Berlin)

Trzecim komponentem projektu jest plan renaturalizacji odcinka kanału biegnącego poza obszarem basenu i planowanego mechanizmu filtrującego. Teren ma zostać zamieniony na schronisko dla zwierząt oraz siedlisko dla roślin zagrożonych wyginięciem. Będzie to obszar nowego parku miejskiego zbudowanego na brzegach kanału.

Spotkanie w sprawie wdrożenia planu w życie odbyło się 6.01.2014 roku. Uczestniczyli  w nim ekolodzy, urbaniście, architekci i naukowcy. W lipcu 2014 roku projekt uzyskał od Berlin Lotto Foundation dofinansowanie w postaci 110 tysięcy euro.

 

mgr inż. arch. kraj. Joanna Magdalena Pracka

kontakt@joannapracka.com

Źródło: http://torontoist.com/2014/10/public-works-creating-a-natural-swimming-pool-in-the-heart-of-berlin/

Komentarze

*

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!