
Projekt parku Jaanila Country powstał dzięki KCAP Architects&Planners. Został wyróżniony nagrodą środowiskową dla najlepszej przestrzeni publicznej i mieszkaniowej w rejonie Leningradu (St.Petersburg) w Rosji. Przy tworzeniu projektu uczestniczyli również architekci z Felixx. W konkursie nominowano 13 projektów, a Jaanila Country okazało się najlepszym.
Założenie Jaanila Country obejmuje obszar 42 hektarów. Jest to teren dla 9000 nowych mieszkańców. Planowana budowa rozpocznie się w 2015 roku. Nie będzie to natomiast tak wielkoprzestrzennym założeniem jak spotyka się na terytorium Rosji. Jaanila Country bazuje na interakcji pomiędzy zabudową a zielenią. Koncepcja jest zakorzeniona w tradycji europejskiej urbanistyki dużych parków pośród dzielnic mieszkaniowych i roboczych.

Wymagane wyposażenie wszystkich prywatnych bloków jest połączone z publicznym parkiem w całej dzielnicy. Wszystkie kwatery mieszkalne przylegają do centralnego obszaru zieleni, w którym tworzy się społeczna przestrzeń działająca na różnych poziomach i posiadająca rozbudowane funkcje. Park zakotwicza dzielnice mieszkaniowe w otaczającym krajobrazie leśnym oraz zakorzenia jednocześnie miejskie funkcje w środowisku naturalnym. Zabieg ten spaja cały projektowany obszar w harmonijną i zrównoważoną całość.

Obrzeża założenia traktowane są jako łączniki dla silnych powiązań między dzielnicami a parkiem. Zachodniej stronie zabudowań towarzyszą wiecznie zielone sosny tworząc trwałe kompozycje każdego sezonu. We wschodniej części zlokalizowano chodnik porośnięty kwitnącymi krzewami i drzewami, tworząc stale zmieniający się krajobraz. Połączenie między dwoma stronami zapewnia sieć ścieżek, która wzmacnia znaczenie parku jako codziennej trasy spacerowej dla wszystkich mieszkańców wielkogabarytowego obiektu.

Aktywności w parku są scentralizowane. Obiekty sportowe łączone są w publiczne klastry. Wraz z przedszkolami tworzą przyjazną, sąsiedzką atmosferę. Obszary rekreacyjne przyjmują postać obiektów trójwymiarowych. Wzgórza pokryte trawą towarzyszą placom zabaw, a wykopane rowy przygotowane są aby wypełniać się tymczasowo wodą deszczową.

Celem stworzenia parku było wykreowanie przestrzeni publicznej , która może być użytkowana przez cały rok, oferując królestwo udogodnień i widoków przez cały rok.

Mgr inż. arch. kraj. Joanna Magdalena Pracka
Źródło:http://worldlandscapearchitect.com/jaanila-country-by-kcap-with-felixx-awarded-with-habitat-award-for-public-space-design/#.VE_3Fxb5PYg



Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Komentarze