ankara lazer Ankara Kız Yurdu sera malzemeleri

Park

Şişhane Park w Istanbule

Park został zaprojektowany przez pracownię SANALarc i uchodzi za śmiałe przedsięwzięcie w przestrzeni publicznej Istanbulu. Położony jest wzdłuż południowo-zachodniej krawędzi Beyoglu i Tarlabasi Road, w miejscu, które wcześniej było użytkowane przez straż pożarną i przyłączone do nadbrzeża. W latach 70’ przybudowana została droga o dużym natężeniu ruchu.

Park został zaprojektowany przez pracownię SANALarc i uchodzi za śmiałe przedsięwzięcie w przestrzeni publicznej Istanbulu. Położony jest wzdłuż południowo-zachodniej krawędzi Beyoglu i Tarlabasi Road, w miejscu, które wcześniej było użytkowane przez straż pożarną i przyłączone do nadbrzeża. W latach 70’ przybudowana została droga o dużym natężeniu ruchu. W odniesieniu do przeszłości, geometria parku starannie oddaje kąt widokowy 360° na obecną i przyszłą kulturę miejską.

Projekt ma za zadanie ponownie zaangażować mieszkańców i turystów do odtworzenia naturalnych cech tego unikalnego środowiska miejskiego jako alternatywnej przestrzeni publicznej, gdzie ludzie mogliby przebywać razem w centrum gęstego miasta. Park jest dialogiem pięknych widoków i flory Złotego Rogu (Golden Horn), tworzy dużą otwartą przestrzeń dla wydarzeń kulturalnych oraz posiada mniejsze, bardziej intymne miejsca do odpoczynku. Z radością można przebywać wśród cieni drzew, grać i spędzać czas w grupie. Geometria i tarasowe ukształtowanie terenu niweluje odczuwanie obecności podziemnego parkingu. 

park, istanbuł
Górny taras widokowy

Park wnika między ulice miasta z alternatywnym podejściem i niekonwencjonalnymi elementami. Przestrzeń definiowana jest przez trzy różne komponenty: ścieżki spacerowe, pomosty oraz zewnętrzne „pokoje”. Miejsca te otoczone są unikalną florą wzbogacającą przestrzeń i dającą radność z przebywania w jej otoczeniu. Celem jest poprawa jakości życia społecznego. Ludzie mają możliwość poznawania nowych, naturalnych materiałów. Park dostosowany jest do potrzeb różnych grup wiekowych, którzy z chęcią korzystają z jego uroków. 

park, istanbuł
Nowoczesna i przestronna przestrzeń parku

Umiejscowienie targowiska jest mieszanką różnorodnych usług i platform kulturalnych. Generuje to dynamiczny przepływ ludności sprawiając, iż miejsce te nigdy nie jest bezludne.  Wyzwaniem w projektowaniu okazała się 12-metrowa różnica poziomów między górnym miejskim wejściem a położoną niżej dolną krawędzią drogi. Taras górny tworzy punkt widokowy polepszający cyrkulację powietrza w pobliżu ruchliwej drogi. Taras środkowy tworzy osłoniętą, otwartą przestrzeń publiczną, a najniższy taras pozwala na przewietrzanie i doświetlanie górnego poziomu parkingu. Miejsca siedzące zlokalizowane na górnym i dolnym tarasem ustawione są względem równonocy i przesilenia letniego, a zastosowana roślinność i tarasy minimalizują hałas, zanieczyszczenia i skutki bliskości przyległej 6-pasmowej drogi. 

park, istanbuł
Otwarta przestrzeń z widokiem na nadbrzeże

Ogólna powierzchnia projektu wynosi 32 000 m2. Na teren prowadzą 3 wjazdy i 1 wyjazd dla samochodów. Park zajmuje  3,265 m2. Giełda stanowi 1,350 m2. Można się zaopatrzyć w kawę, herbatę, żywność. Zaplanowano liczne butiki i sklepy detaliczne.  Wśród usług można wymienić toalety publiczne, informację turystyczną, bankomat. Do wykończeń zewnętrznych wykorzystano takie materiały jak drewno, kamień naturalny, szklane okładziny, malowany, epoksydowy beton. Wśród architektów wymienić można Begum Oner, Cibeles Sanchez Llupart, Orkun Beydagi. Klientem był İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ve KARAKÖY GAYRİMENKUL YATIRIMLARI. 

park, istanbuł
Panorama widokowa

mgr inż. arch. kraj. Joanna Magdalena Pracka

kontakt@joannapracka.com

 

Materiał źródłowy zapewnia zespół SANALarc.

Źródło: http://www.shapedscape.com/projects/sishane-park

park, istanbuł
Pierwszy poziom parkingu
park istanbuł
Punkt widokowy na miasto
park, istanbuł
Rzut z góry
park, istanbuł
Układ płaszczyzn parku
park, istanbuł
Widok na park

Komentarze

*

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!