kızılay odtülüler dershane

Punkt widokowy

Okno na krajobraz

Niezwykła instalacja okna w otwartym krajobrazie została zaprojektowana przez Ivana Juareza z  firmy X-Studio. Konstrukcja stanęła w Austrii na zlecenie Architekturnetzwerk Niederösterreich, ORTE. Mieszkańcy miasteczka Krems an der Donau dostali możliwość obserwacji pięknego pejzażu przez drewnianą ramę, prowadzącą wzrok obserwatora w najatrakcyjniejszym kierunku. Okno oddano do użytku publicznego w 2014 roku, a jego koszt zmieścił się w budżecie 2000 euro.

Niezwykła instalacja okna w otwartym krajobrazie została zaprojektowana przez Ivana Juareza z  firmy X-Studio. Konstrukcja stanęła w Austrii na zlecenie Architekturnetzwerk Niederösterreich, ORTE. Mieszkańcy miasteczka Krems an der Donau dostali możliwość obserwacji pięknego pejzażu przez drewnianą ramę, prowadzącą wzrok obserwatora w najatrakcyjniejszym kierunku. Okno oddano do użytku publicznego w 2014 roku, a jego koszt zmieścił się w budżecie 2000 euro.

Zamierzeniem meksykańskiego projektanta było zapewnienie optycznego połączenia z krajobrazem kulturowym Wachau o wysokich walorach wizualnych. Wachau to odcinek doliny Dunaju pomiędzy miejscowościami Melk i Krems. Szczególną cechą nadrzecznego krajobrazu jest harmonia pomiędzy naturalnym krajobrazem a środowiskiem ukształtowanym przez człowieka. Kontekst kulturowy w nienaruszalnej formie zachowuje widoczne ślady cennej architektury. Dobrze zauważalna jest również bioróżnorodność oraz rolnicze użytkowanie terenu pod kątem uprawy winorośli na tarasowanych, kamiennych zboczach.

okno widokowe
Okno widokowe w kontekście kulturowym oraz krajobrazowym

W stworzeniu okna widokowego (Window to the Landscape – z języka angielskiego oraz Fenster in die Landschaft – z języka niemieckiego) zainspirowano się ciągłym dialogiem między formami organicznymi i geometrycznymi tarasowych winnic. Obserwatorium to wycinek krajobrazu wyłaniający się w celu odkrycia nowej percepcji doliny Wachau. Projekt koncentruje się na kreowaniu nowej perspektywy w przyrodniczym i kulturowym otoczeniu. Zamierzona interwencja zlokalizowana w uprzywilejowanym środowisku wyłania się w postaci okna zamykającego w ramy widokowe sekwencje krajobrazowe. Dzięki temu dostrzegalna jest wybitna sceneria doliny Wachau poprzez szerokokątny widok ponad winnicami i polami uprawnymi.

okno widokowe
Piękny widok na winnice

Celem projektu jest zaproponowanie prototypu jako części serii krajobrazowej, które mogą być umieszczane w różnych miejscach na szlaku turystycznym Wachau Heritage. Rozwiązanie to oferuje podróżującym odmienne doświadczenia i różnorodne widoki podczas aktywnego spędzania czasu.

okno widokowe
Okno na krajobraz

mgr inż. arch. kraj. Joanna Magdalena Pracka

[email protected]

Źródło: http://www.shapedscape.com/projects/window-to-the-landscape

Zdjęcia: Ivan Juarez

okno widokowe
Propozycja otwarć widokowych w różnych miejscach na trasie

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!