kızılay odtülüler dershane

Publiczne

Nowy park w starej scenerii

Atalaya Park zaprojektowany przez G&C Arquitectos jest przykładem nowoczesnego i zapraszającego społeczność krajobrazu przestrzeni miejskiej. Położony między budynkami wyglądającymi na połączenie tradycji z nowoczesnością, uderza dopracowanymi szczegółami i precyzyjnie określoną funkcją. Przesłaniem architektów było hasło: „Patrz na mnie, przyjdź i zobacz, ciesz się tym co mam Tobie do zaoferowania”.

Atalaya Park zaprojektowany przez G&C Arquitectos jest przykładem nowoczesnego i zapraszającego społeczność krajobrazu przestrzeni miejskiej. Położony między budynkami wyglądającymi na połączenie tradycji z nowoczesnością, uderza dopracowanymi szczegółami i precyzyjnie określoną funkcją. Przesłaniem architektów było hasło: „Patrz na mnie, przyjdź i zobacz, ciesz się tym co mam Tobie do zaoferowania”.

Niewielka mieścina Lemoiz znajduje się w północnej Hiszpanii z populacją sięgającą niespełna 1000 osób. Teren został zagospodarowany w celu stworzenia nowego wizerunku przestrzeni. Projekt został dopracowany w taki sposób, iż tak samo dobrze wpasowałby się w  krajobraz zatłoczonego miasta. 

park
Czas na zmiany (źródło G&C Arquitectos)

Przekształcanie przeszłości

Jeśli szczególna koncentracja zostanie położna na szukanie duszy miejsca w kontekście otoczenia jako głównej inspiracji, można natrafić na niską lub wysoką aktywność społeczeństwa w projektowanej przestrzeni. Wiele zależy od lokalizacji miasta i miejsca. Dla Atalaya Park sytuacja wygląda inaczej. Górzysty krajobraz oraz nadmorskie środowisko powinno dostarczyć fal inspiracji dla spokojnej i cichej, wielofunkcyjnej przestrzeni publicznej.  

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Permakultura w pigułce

park
kompozycja przestrzenna (źródło G&C Arquitectos)

Okolica tego miasta mówi sama za siebie. Nie mniej jednak niewłaściwy system planowania miasta doprowadził do pogorszenia jakości miejskiego środowiska architektonicznego. Budynki są rozmieszczone w sposób niezorganizowany, parkingi są przypadkowe, a piesi poruszają się w sposób niekontrolowany. Zauważa się wyraźny brak otwartej przestrzeni publicznej.  Atalaya Park ma szansę zbawić miejskie środowisko oraz nadać nowy, lepszy wizerunek miejscu. W ten sposób pojawiło się uzasadnienie, iż nowy design w tradycyjnych strukturach ma sens. 

park
otoczenie placu zabaw (źródło G&C Arquitectos)

Założenia projektowe

Celem projektu było stworzenie przestrzeni, która będzie zachęcać do spotkań na świeżym powietrzu, generować festiwale oraz wystawy. Ponad to, projekt miał rozwiązywać istniejące warunki drogowe jako dobry przykład w przyszłości. Proces obejmował zburzenie opuszczonych budynków, tak by plac został otwarty na morze i pobliski port. Kolorowy design zwraca uwagę na zmiany, a przestrzeń spójnie komponuje się z otoczeniem. Zastosowanie odpowiednich faktur w odmiennych kolorach odpowiada poszczególnym funkcjom. Nasadzenia roślinne były starannie dobierane spośród krzewów (Cotoneaster dammeri, Hebe Franciscana, Lonicera pileata i Rosmarinus oficinalis) oraz drzew (Betula pendula, Carpinus betulus 'Fastigiata', Phillostachys nigra, Liquidambar styraciflua i Tilia tomentosa), tak by pasowały do dynamicznego założenia.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Delirious Frites – projektowanie parametryczne w przestrzeni publicznej

park
Plac zabaw w Atalaya Park (źródło G&C Arquitectos)

Wprowadzając do tradycyjnego otoczenia nowe elementy, pokazuje się mieszkańcom nowoczesne potrzeby, trendy oraz zaprasza do podjęcia wspólnej przygody. W małych miastach zmiany są potrzebne, aby miejsca te nie uległy stagnacji architektonicznej oraz społecznej. Pobudza to miejscowych do oczekiwania na coś nowego i zaskakującego. Atalaya Park to początek dobrze przeprowadzonego projektu i zagospodarowania terenu, który może przyczynić się do przyszłego układu miejscowości Lemoiz.

mgr inż. arch. kraj. Joanna Magdalena Pracka

Źródło: http://landarchs.com/new-park-design-spices-things-old-scene/

park
Projekt parku (źródło G&C Arquitectos)
park
Przekrój przez siedziska i roślinne nasadzenia (źródło G&C Arquitectos)
park
Siedziska (źródło G&C Arquitectos)
park
Zagospodarowanie parku (źródło G&C Arquitectos)
park
Zastosowane nawierzchnie (źródło G&C Arquitectos)

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!