
Opis rośliny:
Roślina cebulowa należąca do rodziny szparagowatych. W środowisku naturalnym występuje w krajach basenu Morza Śródziemnego oraz w Azji. Bylina wytwarza niewielkie cebule (5-6 cm w obwodzie). Dorasta do 20 cm wysokości i ma wzniesiony pokrój. Liście szafirka groniastego są zielone, wąskie i dość długie. Największą ozdobą rośliny są groniaste kwiatostany, składające się z wielu drobnych kwiatów niebieskiego, fioletowego lub białego koloru. Szafirek groniasty kwitnie od kwietnia do maja.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: ROŚLINA DNIA: Hiacynt
Uprawa
Szafirek jest rośliną łatwą w uprawie. Dobrze rośnie na stanowiskach lekko zacienionych, osłoniętych od zimnych wiatrów. Najlepsze dla szafirka groniastego jest podłoże żyzne i przepuszczalne, jednak roślina toleruje również słabsze typy gleb. Cebule wykopuje się i przesadza w czerwcu, gdy nadziemna część zaschnie po kwitnieniu. Roślina może zimować również w gruncie. Głębokość sadzenia zależy od wielkości cebul, zwykle jednak wynosi 6-8 cm. Szafirek z reguły nie wymaga podlewania. Przed i w czasie kwitnienia warto zasilić go dawką nawozu (np. wieloskładnikowego). Szafirki rozmnaża się przez podział cebul lub oddzielanie cebulek przybyszowych.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: ROŚLINA DNIA: Narcyz
Zastosowanie:
Nadaje się do tworzenia niskich, wielogatunkowych rabat wiosennych. Ze względu na nieduże wymagania glebowe znakomicie sprawdzają się na skalniaki. Najlepiej prezentuje się posadzony w większych grupach. Szafirki nadają się także do uprawy pojemnikowej.
Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Komentarze