Historycznie, Chiny posiadały niską reputację odnośnie warunków życia, szczególnie w miastach, w których szybko postępował proces rozwoju I urbanizacji. Po wielu dekadach przeludnienia i zanieczyszczenia środowiska oraz braku miejsca na zielone przestrzenie w miastach, Chinom udało się stać światowym liderem w projektowaniu krajobrazu i planowaniu przestrzennym. Projekt Lotus Lake Park pracowni Integrated Planning and Design Inc. ustanawia precedens dla zrównoważonego projektowania urbanistycznego w Chinach.
Dziś Chiny są centrum kultury, technologii i innowacji, których architektura krajobrazu jest cenną częścią. Rosnące obawy dotyczące zdrowia publicznego i utrzymania dobrego stanu środowiska stworzyły zapotrzebowanie na poprawę jakości życia w miastach. Spowodowało to przebudowę terenów przemysłowych do wartościowych przestrzeni miejskich służących wzbogacaniu życia mieszkańców. Lotus Lake Park ukończono w 2011 roku i jest dowodem na pozytywne zmiany w projektowaniu urbanistycznym.
Powierzchnia parku obejmuje 4,4 ha. Pełniona funkcja jest mniej parkowa, a bardziej społeczna. Znajduje się w prowincji Jiangsu i jest częścią większej rewitalizacji i przebudowy miasta Kunshan, która ma promować rozwój regionu. Park ma znaczenie nie tylko rekreacyjne, ale uwidacznia się w formie ośrodka kulturalnego dla rosnącego zainteresowania wśród społeczności. Działa również jako precedens, który będzie miał wpływ na kształt i charakter nowej inwestycji miejskiej. Zaprojektowany park został uznany przez profesjonalistów na całym świecie za ogromne osiągnięcie w dziedzinie architektury. Zdobył nagrodę Honor Award 2014 od Northern California ASLA.
Chińska pracownia koncentruje się na tworzeniu równowagi i harmonii między ludźmi a środowiskiem przede wszystkim w miastach. We właściwym podejściu do projektowania ważne jest zrozumienie kontekstu i użyciu go w designie. Aspekt ten jest zauważalny w projekcie Lotus Lake Park, który w zamyśle integruje elementy lokalnej historii, kultury i geografii.
Woda odgrywa ważną rolę w parku. Region odznacza się dużą liczbą jezior i rzek, a woda posiada szczególne znaczenie kulturowe i historyczne dla miasta Kunshan. Centralnym punktem parku jest staw, który w rzeczywistości jest basenem akwakultury. Metodami zrównoważonych praktyk w akwakulturze w zbiorniku hoduje się gatunki o znaczeniu historycznym i regionalnym. Innowacyjnym elementem jest pływająca promenada pozwalająca odwiedzającym na dowolne spacerowanie zmniejszając tym sposobem barierę między parkiem a wodą. Również roślinność została dobrana bardzo starannie – spośród rodzimych i lokalnych gatunków lądowych i wodnych. Nazwa parku pochodzi od licznie zastosowanego w nim kwiatu lotosu, z którego dodatkowo miasto Kunshan słynie.
Kompozycja parku Lotus Lake w Kunshan zapewnia harmonijne połączenie między tradycją a współczesnym sposobem życia i użytkowania przestrzeni. Projekt spełnia potrzeby rosnącego, miejskiego charakteru miasteczka, a jednocześnie honoruje bogate dziedzictwo regionu oraz integralność środowiska naturalnego.
mgr inż. arch. kraj. Joanna Magdalena Pracka
Źródło: http://landarchs.com/lotus-lake-park-sets-precedent-sustainable-urban-design-china/
Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Komentarze