kızılay odtülüler dershane

Trendy

Kurtyna wodna w lesie

Czy kiedykolwiek czułeś się, jakbyś był w stanie zawieszenia między jednym światem a drugim? Spacer przez kurtyny wodne autorstwa pracowni Bridal Veil w środkowej Francji wokół wodospadu Rossignolet może sprawić, że poczujesz się w ten sposób.

Czy kiedykolwiek czułeś się, jakbyś był w stanie zawieszenia między jednym światem a drugim? Spacer przez kurtyny wodne autorstwa pracowni Bridal Veil w środkowej Francji wokół wodospadu Rossignolet może sprawić, że poczujesz się w ten sposób.

Instalacja zaprojektowana została przez dwóch architektów: Louis Sicard oraz Emil Yusta. Jest prosta, elegancka i rewolucyjna. Reguluje przepływ wody w wodospadzie tak, że krople w kaskadzie tworzą iluzję i tajemnicę w otoczeniu przyrody. Sicard tworzył wzór, który jest jednocześnie elegancki i wydajny, przyjazny dla środowiska oraz konserwatywny. Ten wspaniały projekt wita i zaprasza odwiedzających do królestwa natury, zachęcając by stać się jedną z kropel spadających z góry.

kaskada wodna
Kaskada wodna Bridal Veil (źródło www.louissicard.com)

Wodospad znajduje się w masywie du Sancy, górzystym regionie w centralnej Francji, położonym w samym sercu Parku Regionalny Wulkanów Owernii. Park swym zasięgiem obejmuje najwyższy wulkan we Francji – Puy de Sancy – ze szczytem na wysokości 1886 metrów. Massif du Sancy słynie z zapierających dech w piersiach krajobrazów i nienaruszonego dziedzictwa. Wulkany zapewniają gościom wspaniały widok na otaczający pejzaż. Park rozciąga się na ponad 26 km2, co stanowi 4,8% całkowitej powierzchni kraju. 

kaskada wodna
Kontekst lokalizacji kurtyn w lesie (źródło www.louissicard.com)

Projekt kurtyny wodnej

Bridal Veil rozciąga się 40 metrów między drzewami. Sicard pracował z kolegą architektem Yusta i stolarzem (Thorsten Fischer) by zaprojektować i zbudować sosnową strukturę, która zygzakiem przenosi po lesie kanał podobny do wodociągu. Wysokie i cienkie słupki konstrukcyjne wspierające „akwedukt” naśladują formą smukłe pnie drzew. Fontanna leśna nazywa się Bridal Veil ze względu na swój delikatny wygląd i równomierny rozkład wody. Kiedy słońce jest w górze, gra światła i cieni wśród drzew oraz odbicia wody dopełniają magiczną scenerię wodospadu. 

kaskada wodna
Kurtyna Bridal Veil w całej okazałości (źródło www.louissicard.com)

Projekt sam w sobie nie jest jedynie obiektem do oglądania i podziwiania. Zamierzeniem autorów było współdziałanie użytkowników z naturą. Interakcja pozwala ludziom cieszyć się momentem styczności z wodą w sposób niezwykły i niezapomniany. Sposób w jaki instalacja reaguje z otaczającą przyrodą odgrywa istotną rolę w obecności światła, cieni i dźwięków, dzięki którym odwiedzający doświadczają niezwykłych przeżyć i radosnych chwil. 

kaskada wodna
Moment przyjemności (źródło www.louissicard.com)

Kurtyna wodna przeznaczona jest nie tylko do naśladowania charakteru otaczającej przyrody, ale służy też oszczędzaniu wody, która zbierana jest w zbiorniku bezpośrednio z wodospadu Rossignolet. System kontrolujący poziom przepełnienia reguluje przepływ wody. Filtr zabezpiecza przed dostawaniem się niepożądanych cząsteczek do wody, utrzymując ją czystą, świeżą i jasną. Woda wtłaczana do drewnianego kanału przepływa przez 4000 dziurek umieszczonych w odległości 1 centymetra od siebie i wydostaje się na zewnątrz w postaci subtelnej kurtyny. 

kaskada wodna
Ścianki wody (źródło www.louissicard.com)

Kaskada Bridal Veil to dzieło sztuki działające nie tylko poprzez grę światła, ale również poprzez dźwięk wydobywający się w melodyjny sposób tworząc muzykę. Połączenie jej z widokiem na piękny las daje odwiedzającym odczucie odprężenia i czystej, prawdziwej radości ducha.

mgr inż. arch. kraj. Joanna Magdalena Pracka

Źródło: http://landarchs.com/bridal-veil-creates-curtain-water-forest/

kaskada wodna
Bridal Veil w całej okazałości (źródło www.louissicard.com)

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!