kızılay odtülüler dershane

Publiczne

Big Bambú – eksperymenty w przestrzeni

Projekt Big Bambú to jedno z najciekawszych miejsc przeznaczonych do zabaw, które powstało latem 2014 roku w Jerozolimie w Israel Museum’s Billy Rose Art Garden. Ogromną instalację stworzyli bracia Doug i Mike Starn wraz z zespołem wyspecjalizowanych współpracowników z USA. Podstawowym elementem budulcowym są bambusowe tyczki oraz liny. Złożona struktura posiada wysokość 16 metrów i zajmuje ok. 700 m2.

Projekt Big Bambú to jedno z najciekawszych miejsc przeznaczonych do zabaw, które powstało latem 2014 roku w Jerozolimie w Israel Museum’s Billy Rose Art Garden. Ogromną instalację stworzyli bracia Doug i Mike Starn wraz z zespołem wyspecjalizowanych współpracowników z USA. Podstawowym elementem budulcowym są bambusowe tyczki oraz liny. Złożona struktura posiada wysokość 16 metrów i zajmuje ok. 700 m2

Od października 2014 roku rzeźbę można oglądać w całej okazałości. Do jej wykonania posłużyło 10 000 tyczek i 800 km lin. Bambusowa konstrukcja służy ludziom w każdym wieku.  Odwiedzający mogą poruszać się na dowolnej wysokości i w wybranym kierunku. Dzieci mogą wejść do bambusowej przestrzeni pod opieką dorosłych i wydają się bardziej ufne co do trwałości ażurowej budowli. 

eksperymenty w przestrzeni
.fot. Maier Yagod.

Big Bambú stanowiło największą i najbardziej skomplikowaną instalację rzeźbiarską podjętą przez twórców. Architektura odzwierciedla podejście artystów do sztuki i tworzenia, pokazuje fundamentalne zasady i filozofię, którą kierują się autorzy w swej codziennej pracy. Mike Starn powiedział: „Big Bambú nie ma nic wspólnego z bambusem, oznacza niewidzialną architekturę życia i żywych, wyznacza losową współzależność momentów, interakcji, zmian”. 

eksperymenty w przestrzeni
bambusowa struktura (fot. Maier Yagod)

Forma konstrukcji nie była z góry narzucona i wynika z dynamiki tworzenia podczas procesu budowlanego. Zdaniem projektantów urzeczywistnia napięcie między porządkiem a chaosem. Sama struktura budzi nieustanny podziw wśród odwiedzających. Zastanawia, jak z tak dwóch prostych materiałów jakim jest bambus i liny, może powstać tak złożona forma architektoniczna. Dorośli często wydają się zakłopotani trwałością konstrukcji, podczas gdy dzieci czują się pewnie i swobodnie. Obierają sobie za cel dojście do kolejnej rampy, zachwycają się poruszaniem na wysokości. W różnych miejscach struktury zaplanowano również punkty widokowe, z których zaobserwować można część ogrodu muzealnego  oraz otaczające miasto. Punkty te stanowią element strategiczny bambusowej budowli, dają kolejny pretekst do poszukiwań w jej wnętrzu. 

eksperymenty w przestrzeni
Big Bambu podczas budowy (fot. Mike & Doug Starn)

Big Bambú stanowić będzie stały element ekspozycji muzealnej i jest doskonałym przykładem, jak sztuka może służyć jako miejsce do zabaw. 

eksperymenty w przestrzeni
Big Bambu w przestrzeni muzealnej (fot. Mike & Doug Starn)
eksperymenty w przestrzeni
Big Bambu zlokalizowane w Billy Rose Art Garden Israel Museum (fot. Elie Posner)

Autor:mgr inż. arch. kraj. Joanna Magdalena Pracka

Źródło:http://www.play-scapes.com/playscapes-correspondents/IL/yagod/post/big-bambu-investigations-in-experimental-playscapes-2/

eksperymenty w przestrzeni
fot. Maier Yagod.
eksperymenty w przestrzeni
fot. Maier Yagod.

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!