kızılay odtülüler dershane

Publiczne

Ogród? W każdym miejscu, we wszystkim i ponad wszystko!

Nie ma takiej przestrzeni, której miłośnicy zieleni nie wykorzystaliby na posadzenie kilku nowych roślin. Niemal każdy przedmiot można przekształcić w doniczkę małą, bądź całkiem sporych rozmiarów. Tym sposobem można nie tylko zazielenić parapet kuchenny, niewielki balkon w bloku mieszkalnym ale także zaniedbaną przestrzeń podwórek wśród zwartej zabudowy kamienicowej w miastach.

Nie ma takiej przestrzeni, której miłośnicy zieleni nie wykorzystaliby na posadzenie kilku nowych roślin. Niemal każdy przedmiot można przekształcić w doniczkę małą, bądź całkiem sporych rozmiarów. Tym sposobem można nie tylko zazielenić parapet kuchenny, niewielki balkon w bloku mieszkalnym ale także zaniedbaną przestrzeń podwórek wśród zwartej zabudowy kamienicowej w miastach.

ReWITAlizacja przestrzeni

Każde działanie mające na celu przywrócenie życia szarym ulicom, jest cenne dla miasta. Przekonali nas o tym organizatorzy warsztatów "Wiszące ogrody", które odbyły się 14.06.2014 na terenie podwórka przy ulicy św. Marcin nr 25. Uczestnicy wydarzenia, wraz z prowadzącą Martą Garczarczyk, Grupą TASAK i przedstawicielami Projektu Zieleniak postanowili posadzić w tym miejscu winobluszcze i groszek. Jak to możliwe w przestrzeni, gdzie podłoże pokrywa kostka kamienna? Nie ma rzeczy niemożliwych dla dobrego ogrodnika i architekta krajobrazu.

Jeden przedmiot- podwójne wykorzystanie

Stworzyć ogród to zbudować go od samego początku, pielęgnować i cieszyć się rezultatem wspólnych działań. A efekt jest tym większy im większe zaangażowanie. Do stworzenia takiego ogrodu nie potrzeba wiele: kilka palet drewnianych, nadstawki na palety, styropian, ziemia ogrodnicza, keramzyt izolacyjny, folia, farba, rośliny i podstawowe narzędzia. Posiadając te przedmioty można przystąpić do działania. Palety drewniane posłużą jako izolator- podstawa na której będzie można ustawić donice. Aby stworzyć pojemniki na rośliny wystarczy dobrze wyszlifować drewniane nastawki i ułożyć je piętrowo. Posiadają one mocowania, dzięki którym konstrukcja jest stabilna. Tak przygotowane donice można pomalować według twórczego uznania. Uczestnicy warsztatów za pomocą taśmy izolacyjnej wyznaczyli trójkątne wzory, które pozostały w naturalnym kolorze drewna a pozostałą cześć konstrukcji pokryli białą farbą. Następnie, należy przymocować za pomocą wkrętów styropian do konstrukcji w jego wewnętrznej części.  Będzie on chronił glebę i rośliny przez przymarzaniem a także wzmocni donicę i nie pozwoli na wysypywanie się ziemi. Kolejny etap prac to wyłożenie dna donicy folią i uzupełnienie warstwą keramzytu oraz gleby. Na koniec najprzyjemniejsza część, czyli sadzenie roślin. Uczestnicy warsztatów mieli do dyspozycji winobluszcz i groszek, ale w takiej donicy mogłyby znaleźć się także rośliny jednoroczne, zioła, warzywa w zależności od potrzeb i upodobań właścicieli ogrodu.

Działanie-nauczanie-uspołecznianie

Licznie obywające się w ostatnim czasie w Poznaniu warsztaty związane z tematyką ogrodową mają na celu nie tylko poprawę estetyki miasta, ale także zaangażowanie mieszkańców w działania społeczne. W spotkaniach takich uczestniczą także osoby z różnymi dysfunkcjami, niepełnosprawni, którzy dzięki nim mogą zdobyć cenną wiedzę, którą będą mogli wykorzystać do tworzenia własnych ogrodów. W trakcie trwania warsztatów mogą oni pomóc w działaniach, poczuć się potrzebnymi i przebywać wśród innych, uśmiechniętych i chętnych do rozmowy uczestników.

Autor: inż. arch. kraj. Joanna Przybyła

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!