
Malowniczy kompleks parkowy „Zapopradzie” oferuje nie tylko naukę i rozrywkę na świeżym powietrzu ale również piękne widoki na krajobraz Doliny Popradu oraz Beskid Sądecki. Dodatkową atrakcją turystyczną parku zdrojowego jest Ogród Sensoryczny, strumień z kaskadami, altanki wypoczynkowe, sztuczne zbiorniki wodne, wiata do grillowania, urządzenia do ćwiczeń, platforma widokowa oraz ścieżki rowerowe. Wszystkie wymienione atrakcje można znaleźć odwiedzając miasteczko Muszyna.
Z ogrodu sensorycznego mogą bez przeszkód korzystać osoby niepełnosprawne, gdyż oprócz funkcji rekreacyjno-wypoczynkowej pełni również rolę terapeutyczną i edukacyjną. Jego głównym zadaniem jest intensywne oddziaływanie na zmysły, zwłaszcza te pozawzrokowe, co przyczynić się ma do rozwoju zmysłowego u dzieci i osób niepełnosprawnych. W celu ułatwienia poruszania się po ogrodzie, podzielono go na strefy tematyczne: zdrowia, smaku, słuchy, dotyku, węchu i wzroku. Przed każdą z nich postawiono tablicę informacyjną z opisem danej części ogrodowej.

Ogród zdrowia dostosowany jest do potrzeb i poziomu wysiłku każdej grupy wiekowej użytkowników. Ma charakter ozdobny, a jego kompozycję wypełniają dekoracyjne rośliny jak np. róże, klony i graby. Dodatkowym atutem tej części parku jest roztaczający się panoramiczny widok na otaczający krajobraz.

W kolejnej strefie ogrodowej zastosowano taki dobór roślin, który celowo i intensywniej oddziałuje na zmysł węchu. Jest to miejsce w szczególności przyciągające osoby niewidome. Zastosowano nie tylko gatunki o pachnących kwiatach lub pędach jak np. lilie, hiacynty lub świerki , ale również typowe, kuchenne przyprawy – miętę, czosnek, szałwię. Rozpoznawanie zapachów również poprzez dotyk i rozcieranie jest atrakcją dla każdego, dlatego też zapachowa część parku cieszy się dużym uznaniem wśród odwiedzających.

Przy projektowaniu strefy dźwięku położono szczególny nacisk na taki dobór tekstur, roślin i materiałów, aby wzmocnić tworzenie się efektów dźwiękowych poprzez chód czy wiatr. Spacerując alejkami można wsłuchać się w szelest liści i traw, świergot ptaków lub szum wody.
W ogrodzie smaku posadzono krzewy oraz drzewa owocowe, a w okresie zbiorów można swobodnie rozkoszować się smacznymi odmianami czereśni, jabłek, aronii, malin czy orzechów laskowych.

Muszyńskie Ogrody Zmysłów stworzono również dla celów hortiterapeutycznych. Ogrodoterapia pomaga w budowaniu więzi interpersonalnych osób niepełnosprawnych, niewidomych oraz z zaburzeniami umysłowymi. Rośliny rozwijają oraz koją zmysły każdego człowieka. Wszelkie zastosowane w Parku Zdrojowym konstrukcje umożliwiają wygodne poruszanie się po strefach parkowych oraz bezpieczne użytkowanie elementów ogrodowych.
Mgr inż. arch. kraj. Joanna Magdalena Pracka
Źródło: http://www.atrakcjekrynicy.pl/ogrody-zmyslow-muszyna.html
Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Komentarze