kızılay odtülüler dershane

Ekologia

BUDOWNICTWO EKOLOGICZNE – Tynki gliniane

Budownictwo ekologiczne to dziedzina projektowania związana z działalnością człowieka zgodną z zasadami zrównoważonego rozwoju. Dbałość o środowisko przejawia się przede wszystkim  w unikaniu materiałów uciążliwych dla otoczenia. Z pośród przyjaznych i nieszkodliwych surowców naturalnych polecana jest glina. W swym składzie zawiera zarówno frakcje ilaste jak i piaszczyste, a jej kolorystyka zależna jest od stopnia utlenienia uwodnionych tlenków żelaza i manganu. Spotyka się przedział od barwy żółtej, czerwonej, brunatnej po szarą i szarozieloną. Glina jest budulcem występującym niemal we wszystkich miejscach Polski.

Budownictwo ekologiczne to dziedzina projektowania związana z działalnością człowieka zgodną z zasadami zrównoważonego rozwoju. Dbałość o środowisko przejawia się przede wszystkim  w unikaniu materiałów uciążliwych dla otoczenia. Z pośród przyjaznych i nieszkodliwych surowców naturalnych polecana jest glina. W swym składzie zawiera zarówno frakcje ilaste jak i piaszczyste, a jej kolorystyka zależna jest od stopnia utlenienia uwodnionych tlenków żelaza i manganu. Spotyka się przedział od barwy żółtej, czerwonej, brunatnej po szarą i szarozieloną. Glina jest budulcem występującym niemal we wszystkich miejscach Polski.

Najważniejszym argumentem dla budownictwa przy zastosowaniu gliny są jej właściwości zdrowotne. Posiada ona bowiem właściwości antyalergiczne oraz antybakteryjne, redukuje ilość kurzu w powietrzu oraz stwarza przyjazny człowiekowi mikroklimat. Ściany z gliny „oddychają” – utrzymują wilgoć na odpowiednim poziomie. Ma to pozytywny wpływ na jonizację i temperaturę powietrza, utrzymując chłód latem a ciepło zimą. Zapobiega to wysychaniu śluzówki dróg oddechowych oraz zwiększa odporność skóry na mikroorganizmy.

Tynk gliniany jest produktem alternatywnym dla cementu, tynku wapiennego czy gipsu, ponieważ wykonany jest z naturalnych składników. Zastosowanie tego materiału jest bardzo szerokie. Dzięki ich łatwości w modelowaniu można stworzyć wiele tekstur i pomysłowych zdobień na ścianach.

Na terenie KontenerArt w Poznaniu dnia 21. czerwca Wędrowni Architekci poprowadzili warsztaty dekorowania ścian tynkami glinianymi. Aby uzyskać dobrej jakości materiał, zwartą strukturalnie bryłę gliny z wykopaliska należy zalać wodą i pozostawić do namoczenia w ciągu około 24 godzin. Właściwą konsystencję tynku otrzymuje się przez zastosowanie odpowiednich proporcji gliny, wody oraz piasku (dla uzyskania lepszej spójności materiału czasem wprowadza się słomę). Ilość dodawanego piasku zależna jest od tłustości gliny. Połączenie uzyskanej zaprawy oraz wyobraźnia twórcy pozwala na stworzenie nowatorskich ozdób przeznaczonych do wnętrz mieszkań jak również możliwych do eksponowania na zewnątrz. Tynk z gliny cechuje się bowiem dość dużą trwałością,  a zagrożeniem dla konstrukcji mogą być długotrwałe i intensywne deszcze lub długookresowe susze.

Autor: mgr inż. arch. kraj. Joanna Magdalena Pracka

fot. Joanna Magdalena Pracka

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!