Taraxacum officinale nazywane jest również mniszkiem pospolitym. Najlepiej kojarzony jest jednak pod potocznym określeniem ‘mlecz’, a owocostany w postaci dmuchawców są wielką uciechą dla dzieci.
Jest rośliną bardzo rozpowszechnioną na świecie i tolerancyjną. Zwykle uważany jest za chwast zakłócający jednolity, dywanowy charakter trawników. Okazuje się jednak, iż ta stosunkowo zaniedbywana roślina posiada wiele właściwości leczniczych. Najważniejszym czynnikiem jest jej wzrost i rozwój w czystym środowisku, daleko od dróg i zanieczyszczeń.
Surowcem lekarskim mogą być:
• Kwiaty – miododajne, można uzyskać zdrowy syrop gotując koszyczki kwiatowe z dodatkiem cukru lub orzeźwiający napój z płatków, cytryny i cukru;
• Liście – pozyskiwane wiosną, wykorzystywane w sztuce kulinarnej. Młodych i surowych liści można użyć jako składnik sałatki wiosennej; można też zasuszyć;
• Korzeń – pozyskiwany jesienią, kiedy posiada najwięcej substancji czynnych; nalewka podnosi odporność organizmu, obniża cholesterol; można uzyskać orzeźwiający napój dodając korzeń łopianu i słodzik; można zasuszyć;
Działanie i zastosowanie mniszka lekarskiego
Roślina wykazuje działanie moczopędne i przeczyszczające. Łagodzi zaburzenia trawienne, schorzenia woreczka żółciowego oraz wątroby. Stosowany dla zwiększenia apetytu, łagodzenia niestrawności, pobudzenia diurezy. Zalecany również przy chorobach skóry i alergiach. Surowiec zielarski może być stosowany bez ograniczeń czasowych.
Największy sekret tkwi jednak w korzeniu. Naukowcy z Wydziału Chemii i Biochemii Uniwersytetu Windsor w Kanadzie doszli do wniosku, iż substancje zawarte w korzeniu mniszka zabijają komórki rakowe, bez negatywnego wpływu na pozostałe komórki w organizmie. W celu zwalczania komórek chorobotwórczych, zalecane jest picie herbaty parzonej właśnie z korzenia tej rośliny.
Mniszek lekarski uznawany jest za jedną z najlepiej tolerowanych roślin leczniczych. Mimo wszystko należy wiedzieć, iż istnieje możliwość wystąpienia reakcji alergicznych u niektórych, wrażliwych osób. Czynnikiem alergicznym są przede wszystkim pyłki. Dodatkowo, przeciwwskazaniami do stosowania surowca jest m.in. niedrożność dróg żółciowych i jelit.
W ogrodzie
Mniszek lekarski jest dobrym gatunkiem dla osób, którym „chwasty” w ogrodzie nie przeszkadzają, gdyż podejmowanie walki z niszczeniem tej rośliny jest bardzo pracochłonne. Dzięki kwitnącym, żółtym kwiatostanom tworzy naturalne, wiejskie trawniki. Dla wielu ludzi stanowi dobrze widoczny, wiosenno-letni akcent. Polecane jest jego zachowanie w ogrodach o swobodnym, naturalistycznym stylu kompozycyjnym, w którym docenione zostaną właściwości lecznicze tej rośliny.
mgr inż. arch. kraj. Joanna Magdalena Pracka
Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Komentarze