kızılay odtülüler dershane

Porady

Jak zbudować zielony dach intensywny ?

Każdy dach pokryty powierzchnią biologicznie czynną to zielony dach. Jeżeli w konstrukcji budowlanej zapewni się odpowiedni układ warstw oraz zastosuje się na nim atrakcyjne gatunki roślin zróżnicowane wielkością, można stworzyć na budynku miejsce do rekreacji oraz wypoczynku z widokiem na miasto.

Każdy dach pokryty powierzchnią biologicznie czynną to zielony dach. Jeżeli w konstrukcji budowlanej zapewni się odpowiedni układ warstw oraz zastosuje się na nim atrakcyjne gatunki roślin zróżnicowane wielkością, można stworzyć na budynku miejsce do rekreacji oraz wypoczynku z widokiem na miasto.

Należy jednak pamiętać, iż roślinne połacie dachowe wymagają pielęgnacji oraz nawadniania. Podłoże powinno być lekkie, odporne na wymywanie i wywiewanie, a także posiadać odpowiednie pH oraz właściwą zawartość substancji pokarmowych.

Zalety dachu zielonego to:
- Poprawa miejskiego mikroklimatu;
- Stworzenie nowych siedlisk dla zwierząt;
- Poprawa jakości powietrza w aglomeracji (roślinność pochłania cząstki pyłów, kurzu i szkodliwych substancji chemicznych);
- Wprowadzenie naturalnego obiegu wody i substancji pokarmowych w mieście;
- Poprawa jakości życia mieszkańców;
- Zwiększenie wartości nieruchomości;
- Poprawa mikroklimatu wewnątrz budynku;
- Umożliwienie rekreacji i wypoczynku w atrakcyjnej wizualnie przestrzeni;

Wyróżniamy następujące rodzaje dachów intensywnych
- Dach krajobrazowy – tworzony dla zmiany krajobrazu miejskiego dzięki roślinności zastosowanej na budynkach.
Budowa opiera się o wprowadzenie wielu warstw izolujących oraz zabezpieczających w postaci geowłóknin, membran oraz folii przeciwkorzeniowych, a grubość samego substratu glebowego wynosi do 100 cm . Ciężar sięgać może 1300 kg/m2. Wielką zaletą jest ogromna ilość zieleni oraz ogólny dostęp do użytkowania. Wśród roślin stosuje się drzewa, krzewy oraz niskie, ozdobne byliny.

- Dach rekreacyjny – stosowany na dużych powierzchniach dachowych przeważnie w centrach miast, gdzie brakuje terenów do wypoczynku i rekreacji. Grubość substratu glebowego waha się od 90-120 cm, a ciężar w zależności od zastosowanych roślin do ok. 1500 kg/m2. Umożliwia czynne użytkowanie, a roślinność w postaci drzew, krzewów, bylin i trawnika podnosi wartość estetyczną obiektu.

- Dach komunikacyjny/osiedlowy – pełni rolę przede wszystkim estetyczną w przestrzeni mieszkalnej i na parkingach. Grubość substratu glebowego dochodzić może nawet do 130 cm, a ciężar w zależności od zastosowanych roślin do ok. 2100 kg/m2 w stanie mokrym.

Dobór roślinności na intensywnym dachu zielonym
Zastosowane gatunki roślin powinny pochodzić z takich stanowisk, w których warunki dla rozwoju roślin są bardo niekorzystne ze względu na niedobór wody i składników pokarmowych oraz silną ekspozycję słoneczną. Dodatkowo powinny być odporne na mróz oraz wiatr. Należy wybierać rośliny mało ekspansywne, wymagające niewielu zabiegów pielęgnacyjnych. W odróżnieniu od dachów ekstensywnych, na dachach intensywnych można stosować niskie odmiany drzew oraz krzewów o płytkim systemie korzeniowym. Polecić można brzozę brodawkowatą, jarząb pospolity, głóg dwuszyjkowy, głóg jednoszyjkowy, sosnę czarną, sosnę górską, jałowca płożącego, jałowca rozesłanego, pięciornik krzewiasty, różę pomarszczoną, irgę poziomą, tawułę japońską i berberys Thunberga. Wśród traw oraz bylin stosuje się takie same gatunki, które polecane są również na dachy ekstensywne.

mgr inż. arch. kraj. Joanna Magdalena Pracka

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!