ankara lazer Ankara Kız Yurdu sera malzemeleri

Porady

Jak zbudować taras ogrodowy

Aranżacja tarasu w ogrodzie pomoże zbudować wygodne i inspirujące miejscem do pracy oraz spotkań towarzyskich i biznesowych. Można to zrobić przy wykorzystaniu betonowych kostek brukowych oraz płyt tarasowych.

Jeśli tylko pozwala na to wielkość działki, warto rozważyć przy domu budowę dwóch tarasów: przydomowego i ogrodowego, często nazywanego grillowym. Takie rozwiązanie jest bardzo funkcjonalne i cieszy się stale rosnącą popularnością.

Przydomowy taras, otwarty zarówno od strony domu, jak i ogrodu umożliwia przenikanie się tych przestrzeni.

Z kolei taras ogrodowy, budowany z dala od domu, w zaciszu wysokich kwiatów i traw, staje się strefą swobodnej zabawy, jak również oazą spokoju i miejscem wyciszenia. Oprócz drewna do jego budowy można wykorzystać kostkę brukową i płyty tarasowe.


Nawierzchnia tarasu powinna komponować się ze stylistyką budynku i zarazem płynnie wpisywać się w aranżację ogrodu. Ciekawie zaprojektowany wzór oraz odpowiednio dobrana kolorystyka nawierzchni uwypuklą atuty, przysłaniając mankamenty otoczenia. Jednocześnie ważne są cechy użytkowe nawierzchni, takie jak antypoślizgowość, odporność na uszkodzenia mechaniczne oraz działanie czynników atmosferycznych, w szczególności zmienne temperatury i wilgotność, jak też łatwość pielęgnacji i utrzymania w czystości.

Wszystkie te właściwości posiadają kostki brukowe i płyty tarasowe, dlatego można ich używać do budowania przydomowych tarasów. Różnorodność kształtów, wzorów i kolorów oraz ogromne możliwości łączenia kostek i płyt ze sobą pozwalają na tworzenie indywidualnych kompozycji, dopasowanych do konkretnego otoczenia. Wizerunek estetyczny oraz użytkowy brukowanego tarasu podnoszą elementy wykończeniowe, takie jak obrzeża czy, w przypadku pochyłości terenu, stopnie schodowe. Podkreślają one specyfikę otoczenia, domykają kompozycję nawierzchni, kreują interesujące wrażenia estetyczne.

Dopasowanie nawierzchni do architektury domu i specyfiki otoczenia ułatwia bogata oferta rynkowa i dostępność materiałów nawierzchniowych.

Niepowtarzalną aranżację tarasu kreują wzory i fantazyjne układy. Można je stworzyć poprzez odpowiednie łączenie produktów z różnych grup asortymentowych albo, jeżeli dostępna jest duża rozpiętość formatów lub kolorów, w ramach jednej kolekcji.

Na gruncie, na betonowej wylewce albo na wspornikach
Wybór kostek brukowych lub płyt tarasowych ma jeszcze tę zaletę, że - dzięki nowoczesnym technologiom - taras można zbudować w dowolnym miejscu. Obecnie stosowane są 3 podstawowe technologie: na sucho – czyli na gruncie, na mokro – na betonowej wylewce oraz tarasu wentylowanego – na specjalnych wspornikach.

- Najprostsza i najmniej kosztowna jest technologia tarasu wentylowanego. Sprawdza się ona zarówno na gruncie, jak też nowych i starych wylewkach betonowych. Konstrukcję tarasu wentylowanego tworzą płyty zamontowane na specjalnych wspornikach ustawionych na stabilnym podłożu. Przestrzeń pomiędzy płytami a gruntem jest idealnym miejscem na poprowadzenie instalacji, np. elektrycznej, alarmowej, oświetleniowej czy wodnej.

Tradycyjną metodą wykonywania tarasu jest natomiast układanie nawierzchni na betonowej wylewce. Choć, w porównaniu ze współczesnymi technologiami, jest ona trudniejsza, droższa, dłuższa i narażona na błędy wykonawcze, ciągle jest popularna. Najczęściej wybór technologii na mokro podyktowany jest warunkami zastanymi, a więc już wylaną betonową podbudową.

Zaletami technologii na sucho są szybki montaż i demontaż oraz stosunkowo niewysokie koszty. Nie ma tu bardzo czaso- i pracochłonnych czynności, liczą się precyzja i staranność. Podbudowę stanowi odpowiednio zagęszczone naturalne kruszywo lub tłuczeń. Szczególnej uwagi wymaga ułożenie płyt lub kostek, aby zachować równe odstępy między nimi. Prace, przy właściwej ich organizacji, trwają 1-2 dni, a taras można użytkować bezpośrednio po ich zakończeniu.

Natomiast najprostsza i najmniej kosztowna jest technologia tarasu wentylowanego. Sprawdza się ona zarówno na gruncie, jak też nowych i starych wylewkach betonowych. Konstrukcję tarasu wentylowanego tworzą płyty zamontowane na specjalnych wspornikach ustawionych na stabilnym podłożu. Przestrzeń pomiędzy płytami a gruntem jest idealnym miejscem na poprowadzenie instalacji, np. elektrycznej, alarmowej, oświetleniowej czy wodnej.

Bez względu na wybór technologii wykonania przydomowego tarasu trzeba zawsze pamiętać o profesjonalnej i właściwie wykonanej podbudowie, bo od tego zależą jakość i trwałość nawierzchni oraz komfort użytkowania. A atrakcyjny wygląd tarasu, odpowiednio dobrany materiał i wzór nawierzchni wzbogacający walory tak architektury domu, jak i przestrzeni ogrodu oraz jego funkcjonalność sprawią że przebywanie na nim będzie czystą przyjemnością.

Źródło: Libet

Komentarze

*

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!