kızılay odtülüler dershane

Porady

Sposób na boisko w ogrodzie

Obecnie zamiast ćwiczyć strzały i podania na prawdziwej murawie, mecze oglądamy w telewizji, a w piłkę gramy na konsoli.  Nie ma się co dziwić, skoro coraz rzadziej spędzamy czas na świeżym powietrzu, na stadiony najczęściej jest za daleko, a szkolnych boisk i orlików jakby ciągle mało.

Obecnie zamiast ćwiczyć strzały i podania na prawdziwej murawie, mecze oglądamy w telewizji, a w piłkę gramy na konsoli.  Nie ma się co dziwić, skoro coraz rzadziej spędzamy czas na świeżym powietrzu, na stadiony najczęściej jest za daleko, a szkolnych boisk i orlików jakby ciągle mało. 

Niejeden amator futbolowych rozgrywek marzy o własnym boisku, dlatego warto na przydomowym terenie wygospodarować przestrzeń odpowiednią do gry w piłkę. Ustalenia Międzynarodowej Federacji Piłki Nożnej (FIFA) z 2008 roku określają dopuszczalne wymiary piłkarskiego boiska jako 68 na 105 metrów. Sporo, dlatego jeżeli nasza działka okaże się zbyt mała, pamiętajmy, że wytyczanie nawet niedużego obszaru na pole gry powinno zawsze być przeprowadzone z zachowaniem odpowiednich proporcji każdego z wymiarów. 

Przygotowanie podłoża

Prawidłowe przygotowanie gruntu pozwoli uzyskać trawę niczym zielony dywan ze stadionów. Dostosowanie trawnika pod przydomowe boisko najlepiej rozpocząć od oceny stanu jego podłoża. Jeżeli w ogrodzie zalega widoczna warstwa filcu z mchu i chwastów, konieczne będzie pozbycie się jej przy pomocy wertykulatora – urządzenie nacina darń, aby usunąć martwe rośliny i napowietrzyć glebę. Po zabiegu wertykulacji warto dosiać trochę świeżej trawy, aby zagęścić murawę.

Podczas tworzenia domowego boiska nie można zapomnieć o wyrównaniu jego powierzchni. Przy dużych nierównościach i kępach trawy można skorzystać z pomocy walca, mniejsze z nich wystarczy usunąć używając grabi czy szpadla. Zabieg ten jest niezbędny, aby gra była bezpieczna dla piłkarzy i pozwoliła im uniknąć kontuzji sportowych. Wyrównanie ziemi wpływa także bezpośrednio na jakość i komfort gry – nierówne podłoże może zatrzymywać piłkę i powodować powstawanie kałuż po opadach deszczu. 

Murawa niczym z mundialowych boisk

Zieloną murawę pokrywającą boisko profesjonalnego stadionu piłkarskiego można uzyskać w przydomowych warunkach stosując się do kilku podstawowych zasad. Nie będzie konieczne kupowanie kosztownej trawy z rolki, której rozłożenie wymaga profesjonalnej pomocy ogrodniczej. Tajemnicą wytrzymałej i gęstej trawy na najlepszych boiskach jest jej odpowiedni gatunek. Na przygotowanie murawy poleca się gatunki taki jak życica trwała iwiechlina łąkowa. Posiadają one szerokie źdźbła odporne na intensywną eksploatację, a w przypadku uszkodzeń łatwo się ponownie rozkrzewiają. Na rynku dostępne są najczęściej gotowe mieszanki przeznaczone dla boisk piłkarskich. Jeśli te, które zakupiliśmy posiadają w swoim składzie znaczną większość życicy i wiechliny, możemy być pewni, że doskonale sprawdzą się jako podłoże boiska.

Pielęgnacja trawnika

Aby przydomowe boisko przez cały sezon służyło za bezpieczne miejsce do gry, należy również zajmować się nim systematycznie. Trawa na przydomowym boisku powinna być przycinana najlepiej co dwa-trzy dni, aby źdźbła miały długość 2,5-3 cm. Dzięki temu zabiegowi murawa będzie gęsta i bez problemu poradzi sobie z uszkodzeniami mechanicznymi, na które jest narażona podczas gry. Gdy brakuje nam czasu na koszenie, rozważmy zakup kosiarki automatycznej, czyli robota, który samodzielnie skosi trawnik. Jest to rozwiązanie droższe, jednak pozwala oszczędzić czas poświęcony na pielęgnację murawy, co jest szczególnie istotne w przypadku dużych pól do gry.

Nawadnianie 

Pielęgnując trawę boiska nie można zapomnieć o jej regularnym podlewaniu. Trawnik najlepiej jest nawadniać wcześnie rano lub wieczorem, po zachodzie słońca. Dzięki odpowiednio dostosowanej porze dnia łatwiej jest uniknąć uszkodzeń źdźbeł spowodowanych różnicą temperatur miedzy nagrzaną od słońca trawą a zimnym strumieniem wody. Podlewać trawnik można przy pomocy zwykłego szlaucha, natomiast wygodniej jest korzystać z systemów automatycznego nawadniania.  Przy wyborze kosiarki do trawy, która będzie służyła do przycinania trawnika na boisku przy domu, należy zwrócić szczególną uwagę na modele mulczujące. Ich ostrze mocno rozdrabnia ścięte źdźbła, które po opadnięciu na ziemię tworzą lekką warstwę chroniącą ją przed nadmiernym przesuszeniem.  

Elementy profesjonalnego boiska

Po przygotowaniu murawy przychodzi pora na zadbanie o podstawowe elementy wyposażenia boiska piłkarskiego. Warto zacząć od wytyczenia linii bocznych i bramkowych – powinny być szerokie na 10-12 centymetrów. Aby były trwałe mimo opadów deszczu, najlepiej malować je płynną kredą. Nie stosujmy popularnego niegdyś wapna - jest szkodliwe dla zdrowia. Odległość między pionowymi słupkami bramki (każdy o wysokości 2,44 m) ma wynosić 7,32 m. Po oznaczeniu pola bramkowego, pola karnego i punktu środkowego boiska, czas na pierwszy gwizdek.

 

Źródło: Stiga 

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!