kızılay odtülüler dershane

Ogrody Prywatne

Funkcjonalne wykorzystanie małej architektury

Zjawiskowo zaaranżowana przestrzeń ogrodowa to pewnego rodzaju dzieło sztuki stworzone ręką człowieka z roślinności oraz różnego rodzaju dodatków. Dopełnieniem, a zarazem urozmaiceniem ogrodowego obrazu jest nie tylko perfekcyjnie ułożona nawierzchnia, ale również efektowne wykończenie powierzchni spacerowych oraz ich otoczenia. Przy pomocy elementów małej architektury zbudować można wyjątkowe kompozycje wzbogacające przestrzeń.

Zjawiskowo zaaranżowana przestrzeń ogrodowa to pewnego rodzaju dzieło sztuki stworzone ręką człowieka z roślinności oraz różnego rodzaju dodatków. Dopełnieniem, a zarazem urozmaiceniem ogrodowego obrazu jest nie tylko perfekcyjnie ułożona nawierzchnia, ale również efektowne wykończenie powierzchni spacerowych oraz ich otoczenia. Przy pomocy elementów małej architektury zbudować można wyjątkowe kompozycje wzbogacające przestrzeń. 

Nowa kompozycja

Zróżnicowana rzeźba terenu zdecydowanie podnosi walory estetyczne ogrodu. Nie każda jednak posesja charakteryzuje się naturalnymi spadkami umożliwiającymi tworzenie ozdobnych skalniaków czy porośniętych roślinnością pagórków. Jednak nawet na najbardziej równym obszarze przy pomocy specjalnych elementów można stworzyć pożądane nierówności i wzniesienia i to w dowolnym miejscu, najlepiej odpowiadającym całej kompozycji. Ogrodowe akcesoria otwierają szerokie możliwości kształtowania przestrzeni – pomogą eksponować jej walory i ukrywać niedoskonałości, a jednocześnie dzięki ciekawej formie i bogatej kolorystyce będą stanowić ozdobę, uzupełniając i wykańczając nawierzchnię wokół.

Jeden element, wiele zastosowań

Murek łamany doskonale sprawdza się w budowaniu pionowych konstrukcji, począwszy od niewielkich, lekko wystających ponad ziemię murków i schodów, aż po wysokie ściany odgradzające naszą posesję od sąsiednich działek, dające poczucie swobody i intymności. W szczelinach miedzy poszczególnymi kamieniami sadząc  małe rośliny stworzymy murek przypominający toskańskie ogrodzenia okalające rozrzucone na wzgórzach wiejskie domki.

Właściwy montaż

Układanie murków i palisad nie jest zbyt skomplikowaną czynnością, jednak by wyglądały one estetycznie i nie rozsypały się przy pierwszej ulewie należy zwrócić uwagę na ich prawidłowy montaż. Różnego rodzaju murki można budować zarówno na sucho, jak i mokro, pamiętając, że ta pierwsza metoda jest lżejsza i łatwiejsza, ale również mniej trwała. Murki oporowe należy układać na wcześniej wykonanym fundamencie, na którym umieszczona jest 3 centymetrowa warstwa zaprawy cementowej  lub ewentualnie pierwszy rząd wbudować w ziemię. W przypadku metody mokrej poszczególne elementy można ze sobą łączyć zaprawą cementowo-piaskową lub piaskowo-gliniastą. Jeśli układamy murek okalający np. kwietnik musi on być nieco wyższy od terenu, by uniknąć przelewającej się przy podlewaniu wody i tworzenia się kałuż wokół. Dobrze jest również, jeśli nie zamierzamy murku obsadzać roślinami, umieścić z tyłu rury drenażowe, które odprowadzą nadmiar wody, nie naruszając całej konstrukcji. Przy budowie murku z palisad najważniejsze jest odpowiednie wypoziomowanie oraz umocowanie. Dlatego  też należy poziomować każdy element z osobna oraz umieszczać go w specjalnym fundamencie wykonanym z betonu podkładowo-wyrównawczego. Palisady, tak jak pozostałe elementy nawierzchni najlepiej jest układać na podbudowie z kruszywa lub żwiru, a w przypadku gruntów gliniastych i podmokłych dodatkowo dobrze jest wykonać drenaż odprowadzający nadmiar wody. Poszczególne elementy układamy ciasno na dole, na górze pozostawiając niewielką przestrzeń. Powstałe fugi nie wymagają trwałego wypełnienia, gdyż pod wpływem naturalnej pracy i użytkowania powstać mogłyby na nich nieestetyczne pęknięcia. Murki oporowe i palisady to elementy wykończenia ogrodu, które pozwalają ukształtować pożądane pochyłości i ozdobne konstrukcje, a jednocześnie zapanować nad osuwaną się ziemią. Dzięki nim możemy swobodnie zaplanować przestrzeń i stworzyć bajkowy ogród pełen kolorowych kwiatów i krzewów.

 

Źródło: Polbruk

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

*

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!