kızılay odtülüler dershane

Ogrody Prywatne

Szlaki komunikacyjne w naszym ogrodzie

Podobnie jak w przypadku naszej odzieży czy wystroju wnętrza domu, nasze otoczenie pozwala nam wyrazić samego siebie oraz funkcjonować w harmonii z naszą osobowością. Wszystko ma tutaj znaczenie – dobór barw, form i odpowiednich dodatków.

Podobnie jak w przypadku naszej odzieży czy wystroju wnętrza domu, nasze otoczenie pozwala nam wyrazić samego siebie oraz funkcjonować w harmonii z naszą osobowością. Wszystko ma tutaj znaczenie – dobór barw, form i odpowiednich dodatków. 

Obecnie większość magazynów, które opisują trendy w architekturze krajobrazu stawiają na minimalistyczny styl, który ma zachwycać swym surowym pięknem. Jednak to, co najmodniejsze, nie zawsze jest  najbardziej odpowiednim rozwiązaniem w praktyce. Dom i ogród to prywatna strefa dobrego samopoczucia każdego z nas, dlatego miękkie kształty i harmonijne łuki prawdopodobnie sprawdzą się tutaj znacznie lepiej.

W zgodzie z naturą

Odpowiedni dobór różnych odcieni kostki brukowej pozwoli stworzyć niepowtarzalny wzór podkreślający zarówno detale architektoniczne budynku, jak i uwypuklającą urodę i przemyślany układ otaczającej patio roślinności. Dominujący ciemnoszary i uzupełniający go jaśniejszy odcień bruku nawiązują do kolorystyki elewacji domu oraz ładnie komponują się z zielenią drzew. Surowe betonowe gazony podtrzymują w ryzach rozbuchaną krzykliwość kolorów kwitnących kwiatów. Wszystko pozostaje w idealnej równowadze.

Centrum ogrodu

Wybrukowany taras o półokrągłym kształcie tworzy swego rodzaju niezależne centrum ogrodu. Wykorzystanie dwóch odcieni z tej samej palety kolorystycznej kostek delikatnie, acz stanowczo zaznacza granicę między roślinnością a strefą aktywności domowników. W niewymuszony sposób, utwardzony fragment ogrodu staje się rozrywkowym ośrodkiem posesji – letnim salonem. Na powierzchni, pokrytej tą samą co alejki w ogrodzie kostką, znajdzie się miejsce na duży stół i krzesła oraz grill. Podniesiony względem ogrodu taras tworzy też znakomite miejsce do obserwacji bawiących się nieco dalej dzieci. 

Praktyczne ścieżki

Warto  dokładnie przemyśleć przebieg i kształt ścieżek ogrodowych. To one bowiem wytyczają szlaki komunikacyjne, którymi domownicy będą poruszali się przez wiele lat. Drobne kostki brukowe Kreta, w klasycznym kształcie trapezu, umożliwiają uformowanie nawet bardzo skomplikowanych układów. Bez obaw jednak, kręte ogrodowe alejki doprowadzą nas zawsze tam gdzie trzeba, do tego najbardziej atrakcyjnym szlakiem. Programowa nieregularność ścieżek, złagodzona miękkimi zaokrągleniami podkreśla zalety architektoniczne domu i tworzy klimatyczne zakamarki. Fantazyjne łuki, zakręty i okręgi, dobrane kolorystycznie do elewacji budynku, dachówki lub innego dominującego elementu w otoczeniu, będą zdobić ogród nawet podczas zimy, kiedy nie możemy liczyć na wizerunkowe wsparcie ze strony przyrody. 

 

Źródło: n-b

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

*

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!