kızılay odtülüler dershane

Ogrody Prywatne

Aranżacja ekologicznego ogrodu

Pergola, chodnik, ławka, ogrodzenie to nieodzowne elementy wyposażenia każdego ogrodu. Ich odpowiedni układ oraz dobór materiałów potrzebnych do budowy mogą sprawić, że nasz ogród będzie nie tylko piękny, ale także trwały.

Pergola, chodnik, ławka, ogrodzenie to nieodzowne elementy wyposażenia każdego ogrodu. Ich odpowiedni układ oraz dobór materiałów potrzebnych do budowy mogą sprawić, że nasz ogród będzie nie tylko piękny, ale także trwały. 

Przestrzeń ogrodowa bez elementów małej architektury to rzadko spotykany obraz. Z reguły osoby budujące dom jednorodzinny już na etapie tworzenia projektu nie zapominają o miejscu, które od początku wiosny do jesieni ma za zadanie tętnić życiem. Odpowiednio dobrane elementy architektury mogą nadać ogrodowi ciekawy charakter, ożywić krajobraz oraz w przypadku, gdy znajduje się on na płaskiej nawierzchni, pozwolić na odpowiednie wyeksponowanie roślin znajdujących się na jego terenie. Dla niektórych osób możliwość umieszczenia elementów architektonicznych to także chęć wyrażenia siebie oraz stworzenia unikalnego stylu we własnym ogrodzie.

Odpowiednie miejsce

W znacznym stopniu to co znajdzie się na terenie ogrodu zależy od ukształtowania terenu oraz jego wielkości. Przy dużej różnicy poziomów gruntu niezbędnym elementem będą schody, które w połączeniu z chodnikiem pozwolą na swobodne przemieszczanie się z przydomowego tarasu do pergoli lub oczka wodnego znajdującego się w dalszej części ogrodu. Przy planowaniu chodnika należy zwrócić szczególną uwagę na dwie kwestie. Po pierwsze jego układ, który powinien oddawać naturalne, dopasowane do właściciela, ścieżki przejścia przez ogród. Po drugie, chodnik nie może przebiegać koło dużych drzew, których korzenie mogą go rozsadzić i zniszczyć. Ostatnim, ale najczęściej spotykanym obiektem małej architektury jest ławka, która może być umiejscowiona zarówno przy samym domu i tym samym zapewniać widok na ogród, jak i w cieniu drzew.

Solidny materiał

Ważną sprawą jest również dobór odpowiednich materiałów potrzebnych do budowy architektury ogrodowej. Do wykorzystywanych wcześniej: drewna, betonu i kamienia dołączył w ostatnim czasie kompozyt włókien bambusowych i polimerów, który ma wygląd drewna oraz wytrzymałość tworzywa sztucznego. System kompozytowych desek, legarów i elementów wykończeniowych wykorzystywanych do budowy tarasów sprawdza się również jako element tworzący ławki, pergole, ogrodzenia, chodniki oraz obrzeża oczek wodnych.  Przyjazne środowisku deski kompozytowe to ciekawa alternatywa dla osób budujących małą architekturę w ogrodzie i jednocześnie ceniących sobie naturalność, komfort użytkowania oraz nowatorską aranżację

 

Źródło: EccoWood.

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!