kızılay odtülüler dershane

Otoczenie budynku

Oświetlenie nowoczesnego ogrodu

Ogrody, altanki i tarasy latem ożywają, mieniąc się pełnią barw, dlatego to idealne miejsca wytchnienia oraz wypoczynku po ciężkim dniu. Odpowiednie oświetlenie będzie idealnym dodatkiem na romantyczną kolacje czy relaks w pachnącej zielonej oazie

Ogrody, altanki i tarasy latem ożywają, mieniąc się pełnią barw, dlatego to idealne miejsca wytchnienia oraz wypoczynku po ciężkim dniu. Odpowiednie oświetlenie będzie idealnym dodatkiem na romantyczną kolacje czy relaks w pachnącej zielonej oazie

Zdecydowanie warto zadbać o wyjątkowy charakter przydomowej przestrzeni. Uroku zielonej scenerii z pewnością dodadzą wszelkie elementy świetlne, a umiejętnie zaaranżowane pozwolą wprost „zaczarować” ogród po zmroku. Altanka i taras mogą stać się prawdziwymi ozdobami nie tylko z uwagi na bujną roślinność i umiejętnie dobrane elementy tzw. „małej architektury”. Również światło może sprawić, że  przydomowe zacisze będzie się wyróżniało spośród sąsiednich posesji. Jakie oświetlenie sprawdzi się najlepiej, co pomoże stworzyć wyraźne świetlne akcenty? Poniżej podpowiadamy jak „zaprojektować światłem” letni ogród.

Oświetlenie ogólne

Od oświetlenia zewnętrznego oczekujemy nie tylko estetycznego wyglądu, funkcjonalności oraz ciekawych efektów świetlnych, ale również tego by było tanie w eksploatacji. Nowoczesne produkty są odpowiedzią nie tylko na wymagania konsumentów w tym zakresie, oferują również szereg dodatkowych możliwości. Do zapewnienia światła ogólnego dobrym rozwiązaniem będą energooszczędne świetlówki przeznaczone do zamkniętych opraw. Wysokiej jakości strumień świetlny, długa trwałość (odpowiednio 15 i 20 lat), a także wynikająca z ich efektywności energooszczędność przemawiają za zamianą tradycyjnego oświetlenia na nową technologię. Naprzeciw oczekiwaniom konsumentów w tym zakresie wychodzi także technologia LED, charakteryzuje ją ekstremalnie długa trwałość – aż 25 lat użytkowania, przy jednoczesnym małym zużyciu energii (moc ok. 6 W). Oświetlenie tego typu jest odporne na wstrząsy, uderzenia i trudne warunki atmosferyczne, dlatego to idealny produkt do ogrodów i na tarasy. Oprócz tradycyjnej białej również może rozświetlać ogród całą feerią barw – w zależności od rodzaju wybranej świetlówki: niebieską, zieloną, żółtą i czerwoną. To idealne oświetlenie dla najbardziej wymagających.  Dla osób ceniących sobie nowoczesne rozwiązania w stylu eko, istnieje świetlówka na napięcie 12 V, przeznaczona do pracy z systemami baterii słonecznych. Innym rozwiązaniem szczególnie polecanym do ogrodów jest „inteligentna” świetlówka, która automatycznie włącza się po zmroku i wyłącza o świcie dzięki czemu nie musimy pamiętać o włączaniu światła,  ani kłopotliwym jego wyłączaniu wczesnym rankiem – automatyka zrobi to za nas. Istnieje również oświetlenie, które doskonale sprawdza się jako  zabezpieczenie domu. Świetlówka oświetli teren posesji, kiedy nie ma nikogo w domu. „Imituje” w ten sposób obecność domowników, dzięki czemu odstraszy potencjalnych nieproszonych gości.

Ciekawe rozwiązania

Dla uzyskania ciekawego efektu estetycznego w ogrodzie konieczne jest zastosowanie oświetlenia dekoracyjnego – tzw. „punktowego”. Pomaga ono podkreślić wybrane elementy ogrodu – np. piękne drzewa, elementy „małej architektury”. Gdy zdecydujemy się podświetlić taras, schody albo alejki i ścieżki ciekawym rozwiązaniem będą punkty oświetlające wkomponowane w nawierzchnię. Do tego celu zaprojektowane zostały specjalne oprawy. Dzięki czterem białym lub niebieskim diodom LED nadadzą wyjątkowy charakter i stworzą niepowtarzalny klimat poszczególnych stref naszego ogrodu. Z uwagi na wyjątkowo wytrzymałą konstrukcję, świetlówki nie ucierpią nawet wtedy, gdy przejedzie po niej samochód. A dzięki wodoszczelnej konstrukcji okaże się również znakomita do tworzenia efektów świetlnych w basenach i oczkach wodnych. Istnieją także lampy, których światło dostępne w wersji z jedną lub trzema diodami idealnie zaakcentuje elementy posesji, a także podkreśli architektoniczne detale budynku. Wraz z oświetlonym tarasem, ścieżkami i alejkami  pozwoli stworzyć atrakcyjną wizualnie całość.

Zadbany ogród, ciekawie zaaranżowany światłem stanie się miejscem, gdzie chętnie będziemy spędzać letnie wieczory, a urok tego miejsca będzie cieszył nie tylko nasze oczy, ale również gości naszego domu. 

 

Źródło: OSRAM

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

*

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!