ankara lazer Ankara Kız Yurdu sera malzemeleri

Trendy

Sposób na „zielony azyl” w mieście

W wielkich aglomeracjach miejskich coraz rzadziej przykłada się uwagę do otaczającej nas roślinności. Kolor zielony najczęściej kojarzony jest z sygnalizacją świetlną. Warto przywrócić porządek natury odpowiednio aranżując nasz taras czy domowy ogródek. Nawet niewielkie zmiany w ich dotychczasowym wyglądzie pozwolą stworzyć miejsce wypoczynku i relaksu.

W wielkich aglomeracjach miejskich coraz rzadziej przykłada się uwagę do otaczającej nas roślinności. Kolor zielony najczęściej kojarzony jest z sygnalizacją świetlną. Warto przywrócić porządek natury odpowiednio aranżując nasz taras czy domowy ogródek. Nawet niewielkie zmiany w ich dotychczasowym wyglądzie pozwolą stworzyć miejsce wypoczynku i relaksu. 

Fundamentalnym elementem dobrze urządzonego ogrodu jest bez wątpienia właściwy projekt. W tej sprawie warto zasięgnąć porady architekta krajobrazu. Doradzi nam jak odpowiednio dobrać materiał na nawierzchnię dojazdów i chodników, właściwe oświetlenie czy zaprojektuje sprawnie działający system nawadniania. Pomoże nam również w odpowiednim wyborze i rozmieszczeniu roślin. Wystrój naszego ogrodu możemy oczywiście zmieniać przez cały czas. Nie musi się to wiązać z całkowitą przebudową bieżącej koncepcji, a jedynie nadaniem jej nowego, odświeżonego wyrazu. Warto w tym celu urozmaicić dotychczasową roślinność o bardziej efektowne gatunki, a do ogrodu czy na taras wprowadzić stałe elementy zabudowy czy niebanalne meble ogrodowe.

Przemyślany projekt

Aranżując nasz ogród powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na względy estetyczne i funkcjonalne projektu. Jeśli mamy do dyspozycji dużą przestrzeń, zaplanujmy ją pod kątem każdego z domowników. Dzieci z pewnością ucieszą się z małego placu zabaw, ogrodowej huśtawki lub hamaka, który - bez szkody dla wzrastających drzew - możemy przymocować do specjalnie wbudowanych poręczy. Doskonałym miejscem rodzinnych posiłków czy spotkań ze znajomymi będzie natomiast taras wyposażony w stół, krzesła lub leżankę ogrodową. W zależności od stylistyki, w jakiej utrzymany jest dom, możemy wybrać drewno, stal, modny od kilku sezonów technorattan lub też pokusić się o bardziej awangardowe aranże.Nowoczesne oświetlenie stworzy niesamowity nastrój. Warto rozważyć zarówno inwestycję w elementy zamontowane na stałe, np. halogeny podświetlające ogrodowe ścieżki i stopnie tarasu, kinkiety wbudowane bezpośrednio w elementy zabudowy, takie jak ściana domu lub garażu, jak i przenośne ledowe lampy ogrodowe. Do dyspozycji mamy wersje w różnych kolorach i kształtach. Niektóre z nich nawiązują do brył geometrycznych inne doskonale imitują naturalne kamienie. To bardzo praktyczne rozwiązanie, które w zależności od okazji i potrzeb pozwala na doświetlenie wybranych fragmentów przestrzeni.

Mała przestrzeń to nie problem

Osoby mieszkające w bloku czy kamienicy mają również szanse na stworzenie zielonego zakątka. Im większy metraż balkonu – tym większe mamy możliwości. Nawet na niewielkiej powierzchni możemy wykreować przestrzeń sprzyjającą wypoczynkowi. W pierwszej kolejności powinniśmy uporządkować i pozbyć się zbędnych elementów. Warto dążąc do minimalizmu, prostych rozwiązań, ale w nowatorskiej formie. Wizualnie „lekkie” meble ratanowe lub z elementami szkła nadadzą przestrzenności i charakteru całej aranżacji. Jeśli mamy do dyspozycji zaledwie kilka metrów, ograniczmy się do wstawienia na balkon ogrodowego krzesła lub pufy oraz podręcznego stolika. Dzięki temu delektować będziemy się chwilą wytchnienia na świeżym powietrzu, z ulubioną lekturą lub kawą pod ręką. Aby zapewnić sobie prywatność i subtelnie „odgrodzić” się od sąsiadów, wykorzystajmy np. płot bambusowy lub drewnianą pergolę, na której wije się winorośl. Przemyślmy również ustawienie parasola przeciwsłonecznego z ciekawego materiału, o efektownym kształcie. Najlepiej wybierzmy kolory neutralne, które nie będą dominować w aranżacji. Nie zapominajmy, że w centrum uwagi powinny znaleźć się rośliny. Poza kwiatami w efektownych donicach, warto wykorzystać także rabatki z ziołami i przyprawami.

Jak się okazuje, niewiele trzeba aby stworzyć własny „zielony azyl” w środku miasta. Korzystając z  bogatego źródła inspiracji, pomysłowo urządzony ogród lub taras może posiadać każdy z nas.

 

Źródło: Homebook.pl

Komentarze

*

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!