ankara lazer Ankara Kız Yurdu sera malzemeleri

Porady

Odpowiednie miejsce na grilla

Nie od dziś wiadomo, jak popularne stało się grillowanie w Polsce. Wraz z nadejściem ciepłych dni w niemal w każdym rejonie, w powietrzu unosi się zapach węglowego dymu. Przyczyn tego zjawiska jest wiele. Bliskość natury, czas spędzany w świetnym towarzystwie, a przede wszystkim niespieszne przygotowywanie posiłków w pięknym otoczeniu, jest jedną z ulubionych form spędzania przez nas wolnego czasu.

Nie od dziś wiadomo, jak popularne stało się grillowanie w Polsce. Wraz z nadejściem ciepłych dni w niemal w każdym rejonie, w powietrzu unosi się zapach węglowego dymu. Przyczyn tego zjawiska jest wiele. Bliskość natury, czas spędzany w świetnym towarzystwie, a przede wszystkim niespieszne przygotowywanie posiłków w pięknym otoczeniu, jest jedną z ulubionych form spędzania przez nas wolnego czasu.

Za pioniera pierwszego grilla, w takim kształcie w jakim znamy go dziś, uważa się Amerykanina George’a Stephena. Jego wynalazek ponad pół wieku temu podbił serca rodaków, a następnie trafił do Europy. Pieczenie mięsa nad ogniem znane było już tysiące lat temu, gdize za ruszt służyły rozgrzane kamienie lub kły mamuta. Dziś decyzja o zakupie ogrodowego grilla wcale nie jest łatwa – wybór jest ogromny, a możliwych rozwiązań mnóstwo. Dlatego warto odpowiedzieć sobie na kilka najważniejszych pytań zanim przystąpimy do zakupu ogrodowego grilla.

 Rodzaje grilla

Głównymi czynnikami na jakie zwracamy uwagę w dobrze grilla są możliwości przestrzenne oraz preferencje użytkowników. Zatem do wyboru są dwa rozwiązania: zakup lekkiego grilla przenośnego lub budowa kominka w ogrodzie. Pierwsze rozwiązanie pozwala rozstawiać grill w dowolnym miejscu, a opcja składania nie dość, że ułatwi jego przechowywanie poza sezonem, to jeszcze pozwoli zapakować go do bagażnika samochodu i zabrać w dowolne miejsce. Grille przenośne są tańsze, jednak jakość wykonania i wykorzystane materiały nie gwarantują im długiego życia. W porównaniu z nimi, kominek stacjonarny to inwestycja na długie lata. Dlatego warto starannie przemyśleć jego lokalizację oraz zastanowić się nad wyglądem, aby spełniał nie tylko funkcję praktyczną, ale też komponował się z innymi elementami ogrodu, elewacji  lub ogrodzenia. Niezależnie od wybranego rozwiązania powinniśmy stosować się do kilku prostych zasad, które pozwolą nam cieszyć się niespiesznym ogrodowym przyjęciem w miłej atmosferze.

Dobór odpowiedniego otoczenia

Nie ulega wątpliwości, że sam smak potraw nie czyni ich wyjątkowymi. Na pożądaną satysfakcję składa się również sposób podania potrawy, otoczenie w jakim je spożywamy oraz towarzyszące nam osoby. Pięknie zaaranżowane wnętrze z pewnością podniesie walory smakowe każdego dania, dlatego decyzja o lokalizacji plenerowej kuchni powinna być starannie przemyślana. Oczywiście wybór może paść na przydomowy taras, jednak lepszym rozwiązaniem wydaje się miejsce oddalone nieco od domu. Miejsce w ogrodzie, gdzie będziemy się cieszyć wspólnymi posiłkami, powinno być odpowiednio duże, aby pomieścić nie tylko nasze palenisko, ale i również zestaw mebli ogrodowych. Warto również w odpowiedni sposób utwardzić powierzchnię. Najlepiej takim materiałem, który będzie łatwy w czyszczeniu. W odpowiednim zaaranżowaniu przestrzeni pomogą nam również bujne rośliny ogrodowe, które nie tylko pozwolą stworzyć bardziej intymną atmosferę spotkań, ale i uchronią naszych sąsiadów przed niechcianym hałasem. Warto także pomyśleć o łatwym dostępie do ziół, które, posadzone w donicach w niewielkiej odległości od grilla, będą wspaniałym dodatkiem do przyrządzanych potraw oraz piękną, pachnącą dekoracją. 

Praktyczne ścieżki

Dalekie oddalenie miejsca ogrodowych spotkań od domu może sprawiać drobne problemy logistycznie. Pomyślmy zatem o tym, aby ścieżki prowadzące do ulubionych miejsc w ogrodzie były trwałe, praktyczne i dobrze komponowały się z innymi elementami ogrodowej architektury. Nawierzchnia ogrodowych ścieżek powinna być przede wszystkim funkcjonalna. Nienajlepszym pomysłem będzie utworzenie krętych alejek, które powodować będą niepotrzebną utratę czasu. Należy również zadbać aby nasz element ogrodu był odpowiednio dopasowany stylistycznie oraz kolorystycznie do reszty komponentów. Warto wybrać kostkę o zróżnicowanych kształtach i mniejszych wymiarach, w naturalnych kolorach ziemi. Pamiętając o kilku prostych zasadach możemy być pewni, że ogrodowe przyjęcia będą tego lata niezapomnianą przygodą kulinarną zarówno dla nas, jak i naszych gości. Oby tylko pogoda nie pokrzyżowała nam planów!

 

Źródło: Bruk-Bet

Komentarze

*

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!