kızılay odtülüler dershane

Porady

Jak dbać o rośliny?

Zadbana przestrzeń ogrodowa cieszy oko zarówno ogrodnika jak i zwiedzającego. Prawidłowo rozwijające się rośliny napawają dumą, a przepiękny zielony trawnik wzbudza zazdrość wśród sąsiadów. Jednak zdrowe rośliny ciężko utrzymać nie opryskując ich środkami ochronnymi.

Zadbana przestrzeń ogrodowa cieszy oko zarówno ogrodnika jak i zwiedzającego. Prawidłowo rozwijające się rośliny napawają dumą, a przepiękny zielony trawnik wzbudza zazdrość wśród sąsiadów. Jednak zdrowe rośliny ciężko utrzymać nie opryskując ich środkami ochronnymi.

Opryskiwacz – sposób na zdrowe rośliny

Rozpoczynając pracę opryskowe należy wszystko odpowiednio zaplanować. Należy również wyposażyć się w urządzenia bezpieczne dla użytkownika oraz roślin. W tym artykule pokażemy jak przeprowadzić prace opryskowe bezpiecznie dla roślin i użytkowników ogrodu.

Przed rozpoczęciem opryskiwania roślin w ogrodzie i mieszkaniu musimy pamiętać o dwóch sprawach – bezpieczeństwie domowników, w tym również zwierząt domowych oraz bezpieczeństwie samych roślin. Jeżeli przeprowadzimy opryski w trakcie silnego wiatru, możemy przez przypadek przenieść środek na rośliny lub zwierzęta, którym dany preparat może zaszkodzić. W efekcie wyrządzimy więcej szkody niż pożytku. 

Termin oprysku roślin

Odpowiedni okres do opryskiwania roślin to punkt numer jeden w naszym planie oprysków. Ważne są również warunki atmosferyczne panujące w trakcie tego procesu. Wszystkie warunki, które powinny zostać spełnione w trakcie zabiegów opryskowych są z reguły określone na etykiecie preparatu. Warto więc dokładnie przeczytać opis przed przystąpieniem do pracy. Wysoka temperatura w ogrodzie może spowodować ulatnianie się substancji aktywnych ze środka, co przełoży się na mniejszą skuteczność oprysków. Warto przed opryskaniem roślin – szczególnie latem – spojrzeć na termometr ogrodowy. Podobnie jest w przypadku opadów deszczu lub w momencie, w którym rośliny pokryte są rosą. Jeżeli deszcz nastąpił po opryskiwaniu roślin i spłukał preparat z liści, należy przeprowadzić zabieg od początku.

Bardzo istotna jest również pora dnia, w której planujemy dokonać oprysku roślin.. Poranek i wieczór to najlepszy czas na tego typu prace. Wówczas wiatr wieje delikatnie, temperatura jest najniższa, wilgotność wysoka, a brak bezpośredniego oddziaływania promieni UV sprzyja preparatom, które są na nie mało odporne. W efekcie tworzy to idealne warunki do opryskiwania roślin. Środek ochronny pozostaje na roślinie i zostaje wchłonięty w całości.

Jak dobrać preparat?

Ważnym elementem w pielęgnacji roślin jest dobór odpowiedniego preparatu organiczego. Należy pamiętać, że środki z olejkami mineralnymi zabijają insekty, a z dodatkiem siarki i miedzi – wyniszczają grzyby. Jeżeli planujemy opryski z zastosowaniem obu preparatów należy wykonać je z co najmniej jednomiesięcznym odstępem. Dobór i częstotliwość oprysków są uzależnione od problemów z jakimi zmagają się rośliny. Pierwsze opryski z użyciem środków bez olejków mineralnych należy przeprowadzić już zimą. Kolejny oprysk należy przeprowadzić zanim na drzewach pojawią się pierwsze pąki. W trakcie kwitnienia rośliny nie należy przeprowadzać oprysków z uwagi na pracę pszczół, którym opryski mogą zaszkodzić.

Rodzaje opryskiwaczy

Przedmioty, którymi będziemy przeprowadzać opryskiwanie są równie ważne jak wybór odpowiednich preparatów. Wybór bezpiecznego opryskiwacza, który przyda się w domu i ogrodzie to priorytet. Miłośnikom ogrodów przypadnie do gustu ręczny, dzięki niemu w prosty sposób zwiększymy wilgotność w pomieszczeniu, co wpłynie korzystnie na rozwój roślin. Biorąc pod uwagę, że niemal 98% wody wyparowuje przez powierzchnię liści, opryskiwanie ich jest bardzo istotne. Opryskiwacz ciśnieniowy na wózku pozwala na transport 5 litrowego opryskiwacza. Dzięki niemu bardzo łatwo dotrzemy z preparatem do każdej rośliny w ogrodzie. Dla wymagających ogrodników polecamy opryskiwacz plecakowy, który sprawdzi się w dużych ogrodach. Wygodny do opryskiwania krzewów owocowych oraz winorośli. Wyposażony został w teleskopową lanca zraszająca z regulowaną metalową dyszą, która zapewnia duży promień zraszania.

 

Źródło: Gardena

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!