kızılay odtülüler dershane

Trendy

Jak zbudować oczko wodne?

Ciekawym i popularnym elementem aranżacji krajobrazu jest oczko wodne. Wpływa ono nasze samopoczucie, przy nim możemy się uspokoić, a w cieplejsze dni plusk wody przyniesie nam ukojenie. Jak się okazuje jego budowa wcale nie jest trudna. Musimy jednak pamiętać o kilku ważnych sprawach projektując oczko wodne.

Ciekawym i popularnym elementem aranżacji krajobrazu jest oczko wodne. Wpływa ono nasze samopoczucie, przy nim możemy się uspokoić, a w cieplejsze dni plusk wody przyniesie nam ukojenie. Jak się okazuje jego budowa wcale nie jest trudna. Musimy jednak pamiętać o kilku ważnych sprawach projektując oczko wodne.

Planując budowę zbiornika wodnego o powierzchni nieprzekraczającej 30 m2 nie musimy występować o pozwolenie na budowę. Wystarczy zgłosić taki zamiar właściwemu organowi administracji architektoniczno – budowlanej, wraz z dokładnym opisem rodzaju inwestycji oraz planowanym terminem jej realizacji. Do dokumentacji należy dołączyć oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością. Jeżeli właściwy organ nie zgłosi sprzeciwu, możemy przystąpić do budowy. Jeżeli jednak powierzchnia planowanego oczka jest większa niż 30 m2, wówczas wymagane jest pozwolenie na budowę. W tym wypadku do wniosku należy dodatkowo załączyć cztery egzemplarze projektu sporządzonego przez osobę z uprawnieniami budowlanymi. 

Gdzie założyć oczko wodne? 

Najlepiej jest wybudować oczko wodne w miejscu gdzie różnie padają promienie słoneczne. Dzięki temu unikniemy zbyt ciepłej wody. Spowoduje to, że glony nie będą się nadmiernie rozwijać, a jednocześnie zapewnimy wystarczającą ilość promieni słonecznych roślinom ozdobnym. W okolicy stawiku nie powinno być za dużo drzew. Spadające liście mogą zalegać, gnić i zanieczyszczać zbiornik. Ponadto w miejscu budowy nie mogą przebiegać żadne instalacje i korzenie drzew. Jeśli chcemy, aby w oczku pływały ryby, jego głębokość musi wynosić minimum 1, 5 metra. To zagwarantuje rybom odpowiednie warunki do życia podczas zimowych mrozów. 

Sposoby budowy  

Zbiornik wodny można wybudować na wiele sposobów. Jednym z nich jest zakup gotowych form z żywic i polietylenu, a także zbiorników z syntetycznej gumy lub kauczuku o różnych kształtach i rozmiarach. Wykop pod oczko można także wyłożyć specjalną folią polietylenową lub PVC. Należy wiedzieć, że im grubsza folia tym lepiej. Bywa, że cienkie folie pękają już po 2 latach, a woda wycieka do gruntu. Oczko wodne możemy również wylać z betonu. Ta metoda jest znacznie trudniejsza i wiąże się z większym nakładem pracy, ale charakteryzuje się większą trwałością. Ponadto koszty wykonania takiego zbiornika są stosunkowo niskie, a żywotność konstrukcji wylewanej z wysokiej jakości betonu szacuje się nawet na 50 lat. 

Betonowe oczko wodne 

W pierwszej kolejności należy odpowiednio przygotować podłoże, czyli dno wykopu, a także zadbać o ułożenie instalacji. Na dno wykopu możemy wysypać tłuczeń lub piasek i ustabilizować go cementem. Rurę odprowadzającą wodę montujemy w najniższym punkcie dna wykopu i prowadzimy poza oczko do dołu wypełnionego tłuczniem. Wówczas łatwo będzie opróżnić oczko w przypadku konieczności czyszczenia lub konserwacji. Przed wylewką trzeba wykonać szalunek, dlatego wykop powinien być nieco większy od planowanego rozmiaru stawu, aby można było swobodnie usunąć deskowanie. Mieszankę betonową można przygotować samodzielnie, np. na bazie cementu lub zamówić z najbliższej wytwórni betonu. Zbrojenie przygotowane zgodnie z kalkulacjami projektanta zapewni równomierne rozłożenie obciążeń, a także przejęcie sił od skurczu betonu. Nieckę oczka wodnego wykonuje się z żelbetu, ważne jest, aby przed przystąpieniem do wylewania betonu zbrojenie dokładnie oczyścić – tylko odpowiednie przygotowanie szkieletu zbrojenia zapewnia dobrą współpracę betonu ze stalą. W trakcie układania mieszanki betonowej musimy pamiętać o jej właściwym zagęszczeniu tak, aby stwardniały beton był szczelny. Pamiętajmy również, że po całkowitym wyschnięciu i stwardnieniu betonu wewnętrzną powierzchnię powinniśmy dodatkowo zabezpieczyć preparatem przeciwwodnym (możemy odstąpić od tej czynności, jeśli zamówimy na węźle betoniarskim beton o odpowiedniej wodoszczelności). 

Źródło: Lafarge

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!