
Zwołany po raz pierwszy w 1994 roku Kongres Nowej urbanistyki ogłosił światu zasady przestrzenne, które miały stać się receptą na utopijne marzenia przestrzenne modernistów. Osada Seaside jest wizytówką tego ruchu i jednym z pierwszych sukcesów praktycznych oraz rynkowych Ruchu Nowej Urbanistyki.
Seaside funkcjonuje już ponad 30 lat , a za przykładem jego sukcesu poszły inne miasta, jak Celebration w Orlando (USA), Kentlands w Gaithersburgw amerykańskim stanie Maryland, Poundbury w amerykańskim Dorset, Val d’ Europe pod Paryżem we Francji czy gwatemlaskie Cayala w Guatemala City. U nas można wymienić osiedle Książenice pod Grodziskiem Mazowieckiem oraz śląskie miasteczko Siewierz.
Trochę historii
Seaside powstało na działce o powierzchni około 80 akrów (3,2 hektara) należącej do Roberta Davisa, który odziedziczył ją w 1979 roku po swoim dziadku. Budowa na podstawie planu przygotowanego przez pracownię DPZ (Duany, Plater-Zybek) ruszyła w 1981 roku. Miasteczko zbudowane jest wokół centralnego placu, którego najważniejszym obiektem jest budynek urzędu pocztowego. Plac położony jest w bezpośrednim sąsiedztwie plaży i otoczony budynkami o funkcji mieszanej: handlowo - usługowo - mieszkalnej. Najważniejszą ideą osiedla jest to, że odwraca ono logikę podmiejskich założeń w których podstawową zasadą jest ekskluzywność i zachowanie ekstremalnej prywatności. Rozrost takich luksusowych założeń budowanych na dużych działkach powoduje ich stopniowe rozpraszanie i wzrost ruchu samochodowego. W przypadku Seaside od razu przyjęto założenie, że rozrost miasta nie może spowodować wzrostu ruchu. Dlatego plan jest systematycznie aktualizowany i dostosowywany do aktualnej sytuacji społecznej.
Dalszą część artukułu znajdziecie Państwo w najnowszym wydaniu magazynu Krytyka Architektury.
Magazyn można pobrać TUTAJ
![]() Seaside 1
|
![]() Seaside 2
|
![]() Seaside 3
|
![]() Seaside 4
|
Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Komentarze