ankara lazer Ankara Kız Yurdu sera malzemeleri

Trendy

Nawierzchnie w rustykalnym stylu

Styl rustykalny jest nam bardzo bliski, gdyż wywołuje w Nas wspomnienia o babcinego ogrodzie, w którym spędzaliśmy najpiękniejsze wakacyjne momenty naszego życia. To właśnie dlatego wielu z nas styl rystykalny kojarzy sie z tym co najlepsze. Dziś pokażemy kilka pomysów jak w prosty sposób można nawiązać do klimatu wspaniałej polskiej wsi.

Styl rustykalny jest nam bardzo bliski, gdyż wywołuje w Nas wspomnienia o babcinego ogrodzie, w którym spędzaliśmy najpiękniejsze wakacyjne momenty naszego życia. To właśnie dlatego wielu z nas styl rystykalny kojarzy sie z tym co najlepsze. Dziś pokażemy kilka pomysów jak w prosty sposób można nawiązać do klimatu wspaniałej polskiej wsi.

Ogrody urządzone w stylu rustykalnym są bardzo charakterystyczne i cieszą oczy swą wyjątkową dekoracyjnością. W tradycyjnej postaci raczej nie pasują do nowoczesnej architektury, natomiast świetnie wzbogacają przestrzeń wokół domów drewnianych, stylizowanych dworków, a także ogródków działkowych.

Tradycyjny styl rustykalny

Klimat ogrodu rustykalnego kreują przede wszystkim kolory, ciepłe, ziemiste, piaskowe – mówi ekspert. – Bezwzględnie należy unikać jednej tonacji kolorystycznej. Dominująca rola przypada ciepłym brązom i beżom, stonowanym czerwonym i ceglastym odcieniom, w naturalny sposób przeplatanych z zielenią.

Znamienne w wiejskim ogrodzie jest także stosowanie wielu elementów małej architektury i przywiązywanie szczególnej wagi do detalu. Obok więc ścieżek, podjazdów, tarasów, patio pojawiają się altany, konstrukcje typu pergola, kratki, murki itp., ale także elementy takie jak studnia czy kamienne ławeczki. Ich formy i kształty cechuje miękkość linii, chętnie wykorzystywane są łuki, fantazyjne zaokrąglenia, okręgi, koła. Mają one ciekawą postarzaną fakturę, różne rozmiary, kształty od kwadratu do trapezu oraz melanżowe odcienie. Wszystkie te cechy dają swobodę tworzenia dowolnych aranżacji i układów, doskonale odwzorowujących wyjątkowy klimat minionych lat. 

Rustyk po nowemu

Miłośnicy stylu stylu rustykalnego coraz częściej sięgają po jego unowocześnioną wersję. Wykorzystując tradycyjne środki dla zachowania specyficznej atmosfery, wprowadzają też nowe i modne akcenty, które odświeżają wizerunek, ale także pozwalają zaspokoić oczekiwań oraz potrzeb współczesnego człowieka.

W nowym rustyku rysuje się pewne uspokajanie dekoracyjności i  zwrot ku skromniejszym rozwiązaniom – mówi ekspert. – Wyraźnie widać odchodzenie od detalu na rzecz stosowania form o większych rozmiarach. Pojawiają się też kolory do tej pory kojarzone z innymi, nierzadko przeciwstawnymi, stylami.

W przeciwieństwie do tradycyjnego podejścia, teraz w rustykalnych aranżacjach ważną rolę zaczyna odgrywać zabawa kształtem. Na nawierzchniach brukowanych tworzone są kompozycje, gdzie sąsiadują ze sobą drobne kostki i większe płyty tarasowe, tworząc naprawdę oryginalne układy. Wśród naturalnych ciepłych barw przewijają się, tak teraz modne, odcienie szarości charakterystyczne dla minimalizmu. Obecnie jednak, zgodnie z duchem nowego rustyku, między nimi powinny pojawić się płyty tarasowe. Styl rustykalny jest jednym z elementów specyficznego uroku polskiej prowincji przeniesiony do własnego ogrodu. Zawsze, niezależnie od mody i zmieniających się trendów, będzie miał grono swoich wiernych miłośników.

 Źródło: Libet

Komentarze

*

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!