
W prawie każdej przestrzeni miejskiej znajdują się cmentarze, które są jej integralnym elementem. Są to przeważnie miejsca o dużym znaczaniu dla lokalnej społeczności, obejmujące zarówno uczucia religijne mieszkańców, jak i spóściznę po naszych przodkach. Cmentarze zajmują siłą rzeczy coraz więcej przestrzeni, niezależnie od ich ulokowania. Zatem ich projektowanie stanowi olbrzymie wyzwanie nie tylko w miastach o dużej gęstości zaludnienia. Wielu projektantów zdecydowało się podejść do tematu w sposób nietuzinkowy i podjeli próby stworzenia cmentarzy kompaktowych. Poniżej zaprezentujemy kilka z nich:
Projekt wieżowca cmentarnego w Norwegii.
Pochodzący z Norwegii, Martin McSherry zaproponował cmentarz w formie istnego drapacza chmur. Norwegia jest krajem, w którym liczba miejsc na cmentarzach topnieje w oczach. Projekt został stworzony z myślą o zorganizowanej w 2012 roku przez Nordic Association for Graveyards and Crematoria rywalizacji, której celem było zaproponowanie różnych możliwych sposobów pochówku w gęsto zabudowanym mieście. Wieża, przypominająca szkielet prosto z muzeum, która na każdej kondygnacji będzie zawierała miejsca pochówku.
Tower for the Dead w Meksyku.
Nazwę tłumaczy się jako „Wieża dla zmarłych”, jednak w praktyce jest to obiekt znajdujący się pod ziemią. Według projektu cmentarz miałby być ulokowany w wykopie o głębokości 250 metrów. Niewątpliwie jest to projekt najbardziej zbliżony tradycyjnym modelom pochówku oraz spełnie idelanie swoje zadanie, gdyż Meksyk jest praktycznie krajem hiperprzeludnionym.
Memorial Necropole Ecumenica w Brazylii
Ciekawostką jest to, że ten cmentarz jest najwyższym istniejący cmentarzem na świecie. Ulokowany jest w mieście Santos pośród terenów zielonych, jednak równie blisko centrum biurowo-handlowego. Budowa obiektu rozpoczęła się już w 1983 roku i wg. projektu posiadać miał około 14000 miejsc na pochówek, rozłożonych na 14 piętrach. Obecnie, już po rozbudowie, budynek jest o wiele wyższy, ma zawrotne jak na cmentarz108 metrów wysokości i posiada około 40 tysięcy miejsc pochówku. Jest to jeden z najwyższych budynków w całej Brazylii. W obiekcie istnieje możliwość wynajęcia na rok miejsc na groby lub nawet całych pokoii. Budynek otwarty jest 24h na dobę, przez 7 dni w tygodniu, przez 365 dni w roku i co ważne zawiera w sobie kaplicę, ptaszarnię, ogrody, mały wodospad oraz lagunę oraz liczne usługi gastronomiczne.
Koncepcja cmentarza wertykalnego w Paryżu
Jest to kolejna koncepcja cmentarza „wertykalnego”, jak sama nazwa wskazuje. Według autorów wieża cmentarna ma stać się kolejnym symbolem miasta, tuż po Wieży Eifela. Rdzeń wieży miałby zostać otwarty, z dostępem naturalnego światła, ze sztucznym stawem na parterze. Groby mają być umieszczone wzdłuż korytarzy poprowadzonych na około rdzenia. Każdy posiadałby pamiątkową tablicę oraz symboliczne włókno, umieszczone na elewacji budybku.
Cmentarz w Nowym Orleanie
Cmentarze wielopoziomowe w Nowym Orleanie to już żadna nowość. Miasto mieści się poniżej poziomu morza, a poziom wód gruntowych jest zbyt wysoki dla tradycyjnego podziemnego pochówku. Początkowo próbowano zwykłych form pochówku, jednak warunki glebowe powodowały bardzo często „wypłynięcia” ciał na powierzchnię, co było bardzo uciąliwe dla mieszkańców miasta a zarazem niehigieniczne. Dlatego też w tym amerykańskim mieście od około 200 lat powstają murowane grobowce o wysokości sięgającej nawet kilku pięter.
Projekt Moshka Tower w Mumbaju
Wieżowiec ten jest zaprojektowany z myślą o wyznawcach 4 głównych religii panujących w Bombaju, a mianowicie: chrześcijaństwa, islamu, hindu i parsi. Twórcy przygotowali również specjalne przestrzenie do modlitwy i medytacji każdego z wyżej wymienionych wyznań. Wg. projektu, będzie możliwy zarówno pochówek tradycyjny jak i kremacja. Sam budynek zaprojektowany został w sposób umożliwiający wykorzystanie ciepła i CO2.
Źródło zdjęc: weburbanist.com
Źródło: urbnews.pl
Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Komentarze