kızılay odtülüler dershane

Wydarzenia

Jakub Szczęsny. Działania na terenie zaludnionym

nstitute of Design Kielce serdecznie zaprasza na wystwę Działania na terenie zaludnionym, której autorem jest Jakub Szczęsny. Otwarcie wystawy odbyło się 16.05.14 o godz. 18:00 w Galerii Głównej. Wernisaż poprzedził wykład Jakuba Szczęsnego.

Institute of Design Kielce serdecznie zaprasza na wystwę Działania na terenie zaludnionym, której autorem jest Jakub Szczęsny. Otwarcie wystawy odbyło się 16.05.14 o godz. 18:00 w Galerii Głównej. Wernisaż poprzedził wykład Jakuba Szczęsnego.

Większość projektów Jakuba Szczęsnego to wyzwanie: jak wcisnąć dom w półmetrową szczelinę, jak sensownie zabudować kilkumetrowej szerokości działkę, jak wyhodować ogród na plaży czy jak przenieść zimę w środek lata? 
Wystawa prezentuje szesnaście wybranych projektów zrealizowanych w ciągu ostatnich kilku lat w miejscach tak różnych jak ogród angielski przy Pałacu Branickich w Białymstoku, utopijny skrawek przestrzeni publicznej w nowym parku w Ramallah w Autonomii Palestyńskiej i opuszczona stacja kolejowa w Narrogin w Zachodniej Australii.

Jakub Szczęsny, współtworzący kolektyw projektowy Centrala jest jednym z wciąż niewielu w Polsce projektantów swobodnie wychodzących z ram architektury w obszar sztuki i designu, by wykorzystać to poszerzone pole jako poligon doświadczalny dla konfrontacji z kontekstem przestrzennym, społecznym i politycznym, skalą, rozwiązaniami technicznymi czy administracyjnymi. Każda z jego realizacji to osobna historia, w którą zaangażowanych jest wiele osób – mieszkańców, urzędników, współpracowników, specjalistów, sponsorów, sprzymierzeńców, entuzjastów, czasem artystów. Projektowanie jest więc przede wszystkim komunikowaniem się i rozpoznawaniem sytuacji wyjściowej, zbieraniem informacji, filtrowaniem, selekcjonowaniem, poszukiwaniem we własnym zasobniku pomysłów i inspiracji, przekonywaniem, sprawdzaniem, czekaniem, czasem realizowaniem, a czasem dalszym czekaniem. Szukanie rozwiązań dla konkretnych problemów, ekstremalnych warunków wyjściowych czy eksperymentalnych założeń łączy przeciwstawne wydawałoby się bieguny: racjonalną technologiczną kalkulację i pragmatyczną odpowiedź z wyobrażeniem sobie czegoś więcej, co być może istnieje tylko w wyobraźni, i jest czystą fantazją albo pokusą.

Wszystkie działania architekta poprzedzają badania i gromadzenie najróżniejszej wiedzy – od historii i faktografii, przez anegdoty, plotki, informacje z pierwszej ręki, skojarzenia i praktyczne sposoby użytkowania miejsc, architektury, miast. Proces projektowy oparty jest o każdorazową konstruowaną strategię i taktykę wobec konkretnego „terenu zaludnionego”, przypominającą paramilitarną operację: gromadzenie danych, rozpoznanie, wreszcie interwencję. Działania te jednak w niczym nie przypominają desantu – to raczej inteligentna i sugestywna operacja agenta architektonicznych służb specjalnych, zamiast kamuflażu stawiającego na negocjacje, argumenty i wreszcie uwiedzenie nie do końca racjonalnym, ale jakże atrakcyjnym pomysłem.

Wystawa potrwa do 22.06.14.

Więcej: idkielce.pl

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!