kızılay odtülüler dershane

Urbanistyka

EEC Katowice 2014 - Europejski Kongres Gospodarczy

W dniach 7-9 maja w odbyła się już szósta edycja Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Jednym z omawianych zagadnień podczas EEC 2014 była urbanistyka.

W dniach 7-9 maja w odbyła się już szósta edycja Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Jednym z omawianych zagadnień podczas EEC 2014 była urbanistyka.

W ramach całego cyklu debat dotyczących tematyki miejskiej dyskutowanno o priorytetach programów miejskich zaplanowanych na nadchodzące lata. Zostały również poruszone tematy idei inteligentnych miast, nowe realia gospodarki odpadami oraz szczególnie Zintegrowanych Inwestycjach Terytorialnych jako nowym mechanizmie służącym do współpracy i finansowania inwestycji.

Rozmowa o Zintegrowanych Inwestycjach Terytorialnych miała szczególne duże znaczenie w kontekście opóźnień w przyjęciu ustaw metropolitarnych. Miasta często budują swoje strategie rozwoju w oparciu o konkurowanie z sąsiednimi samorządami o nowych mieszkańców lub inwestycje. Tworzenie dobrze skonstruowanych metropolii bez odgórnych przepisów jest trudne do zrobienia, co dobitnie pokazuje przykład Trójmiasta.

Zachętą do współpracy bez wątpienia mogą stać się Zintegrowane Inwestycje Terytorialne, które powstają dla miast wojewódzkich, jednak mogą być tworzone również dla ośrodków w subregionach. Ich celem jest, by w danym obszarze miejskim samorządy rozmawiały, dobierały nowe cele oraz tworzyły wspólnie programy.

W działania ZIT skupionych wokół Rzeszowa zebrano aż 13 samorządów. W lutym prezydenci m.in. Gdyni i Gdańska, a także przedstawiciele 34 gmin, podpisali porozumienie w sprawie realizacji Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych, obowiązujące do 2025 roku. Nadzorować je będzie marszałek województwa pomorskiego, Mieczysław Struk. Szacuje się, że dzięki ZiT Trójmiasto oraz pobliskie gminy otrzymają około 1 mld złotych.

Zintegrowane Inwestycje Terytorialne jest to projekt pilotażowy. Czy projekt dzięki któremu miasta otrzymają pieniądze na wspólne działania zachęci samorządy do dalszej, wspólnej współpracy? Czy będzie można wykorzystać go do budowy metropolii? Czy może okaże się, że działania samorządów pozostaną jednostkowe i wszystko spełznie na niczym.

Opracowanie tekstu: Michał Wilczewski

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!