kızılay odtülüler dershane

Zaproszenia

Europolis. Inteligentne miasta przyszłości

Europolis. Inteligentne miasta przyszłości 
Europolis. Smart cities of tomorrow (english version)
13 czerwca 2014 roku, Centrum Nauki Kopernik

13 czerwca 2014 roku w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie odbędzie się druga edycja międzynarodowej konferencji Europolis. Inteligentne miasta przyszłości, której tematem będzie Niskoemisyjność w mieście.

Niskoemisyjność jest elementem inteligentnego rozwoju miasta, który jest odpowiedzią na wyzwania zmieniającej się pod względem technologicznym i społecznym przestrzeni publicznej XXI w. Dziś 70 procent ludności Unii Europejskiej to mieszkańcy miast. Są oni poddawani dynamicznym wpływom poprzez procesy demograficzne i technologiczne, migracje, zanieczyszczenie środowiska czy społeczne zmiany strukturalne.

Niskoemisyjność to myślenie perspektywiczne. To tendencja rozwoju gospodarczego oznaczająca małą emisję gazów cieplarnianych i innych szkodliwych substancji do powietrza we wszystkich obszarach gospodarki. Potrzeba ograniczania emisji wynika z zasady zrównoważonego rozwoju, z konieczności dbałości o środowisko i zdrowie społeczeństwa. Emisję można zredukować m.in. poprzez wzrost innowacyjności, wdrażanie nowych technologii oraz zmniejszanie energochłonności. Innowacyjne rozwiązania w tym zakresie można znaleźć w miejskich środkach transportu, w budownictwie, na rynku energetycznym i w innych obszarach działania miasta.

W 2014 roku konferencja Europolis odbędzie się między innymi w kontekście ustaleń dotyczących sfery miejskiej szczytu klimatycznego COP 19, który odbył się w listopadzie 2013 roku w Warszawie.

Wydarzenie będzie towarzyszyć szczytowi EUROCITIES, stowarzyszenia łączącego największe europejskie miasta. W Warszawie 13 czerwca spotkają się prezydenci dwunastu z nich, którzy zarządzają działalnością organizacji.

Konferencja ma na celu zwiększenie świadomości na temat zarządzania miastem z zastosowaniem inteligentnych rozwiązań, zwłaszcza dotyczących rozwoju gospodarki niskoemisyjnej.

Udział w konferencji jest bezpłaty. Fundacja Schumana nie pokrywa kosztów dojazdu i noclegu.

Ze względu na międzynarodowy charakter konferencji, będzie się ona odbywać w języku polskim i angielskim. Zapewniamy tłumaczenie symultaniczne z języka angielskiego na polski i polskiego na angielski.

Centrum Nauki Kopernik dostosowane jest do potrzeb osób z niepełnosprawnością.

Smart city

W świecie zaawansowanych technologii, które przenikają nasze życie, wszystko powinno być smart, czyli inteligentne. Również miasta. 

Smart cities to koncepcja zarządzania miastem w oparciu o zasady konkurencyjności, zastosowanie wysokich technologii, ochronę zasobów naturalnych, mądre wykorzystywanie kapitału społecznego i partycypację społeczną. Specjaliści w dziedzinie urbanistyki, urzędnicy, świat akademicki i inwestorzy przekonują, że wdrożenie idei inteligentnego miasta przyczynia się do wzrostu efektywności zarządzania przestrzenią publiczną i pozytywnie wpływa na jakość życia mieszkańców. Założenie to wpisuje się także w politykę zrównoważonego rozwoju Unii Europejskiej, dotyczącą ograniczenia emisji dwutlenku węgla, zawartego w tzw. pakiecie energetyczno-klimatycznym z 2008 r. Koncepcja ta jest również istotna z punktu widzenia polityki regionalnej, działając na rzecz zwiększania spójności ekonomicznej i społecznej w Unii Europejskiej.

Istotną cechą idei smart cities jest tworzenie konsorcjów przemysłu wysokiej technologii, władz miasta i obywateli na rzecz zarządzania wspólną przestrzenią. Konferencja Europolis jest okazją do spotkania się wszystkich grup zainteresowanych rozwojem miast i wymiany doświadczeń oraz zaprezentowania innowacji w ramach rozwoju ośrodków miejskich w Europie.

Więcej: schuman.pl

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!