kızılay odtülüler dershane

Trendy

Feng shui w ogrodzie

Czy filozofia feng shui znajduje swoje zastosowanie w ogrodzie? Jeśli tak, to jak się do niej stosować?

Czy starożytna filozofia Feng shui wywodząca się z Chin może mieć zastosowanie w ogrodzie? Jeśli tak, to w jaki sposób się do niej stosować, tak aby miało to sens?

Feng shui pierwotnie dotyczyła planowania przestrzeni miejskiej i wiejskiej tak, by harmonizowała ze środowiskiem naturalnym. Według jej założeń człowiek potrafi podporządkować sobie otoczenie w taki sposób, aby szczęście i energia chi nie opuszczały go zbyt szybko. Podstawowymi zasadami, panującymi w świecie wypełnionym Feng shui, są: obowiązkowa obecność pięciu żywiołów (drzewo, ogień, ziemia, metal i woda), planowanie przestrzeni oparte na siatce Bagua, harmonia zapewniona przez Yin i Yang.

Ogród urządzony zgodnie z zasadami Feng shui nie musi być zaaranżowany w stylu Dalekiego Wschodu. Filozofia ta może posłużyć nam jako zbiór wytycznych, które ułatwią urządzanie ogrodu w taki sposób, abyśmy dzięki zachowanej harmonii czuli się w nim dobrze

Kierując się zasadami Yin i Yang nie możemy dopuścić, by w ogrodzie znalazł się element dominujący. Wszystkie elementy powinny ze sobą współgrać, a każdy wyraźny akcent powinien znajdować swoje odbicie. Jeśli zaplanujemy w ogrodzie sportowy trawnik i niewielką sadzawkę – to może być nasze Yin, a różnego rodzaju drzewa, czy płożące rośliny na skalniaku – Yang. Należy zadbać o ich jakość, wysokość i położenie. Zbyt wysokie drzewa wokół domu mogą powodować frustrację, a ogromny skalniak wywoływać lęki. Wszystko, czym się otaczamy, ma wpływ na nasz stan emocjonalny. Aby zapewnić sobie i naszej rodzinie spokojne i radosne życie powinniśmy zwrócić uwagę na każdy, nawet najmniejszy element, który funkcjonuje w naszej przestrzeni – począwszy od kamienia, leżącego na drodze do naszego domu, a skończywszy na odpowiednio dobranym miejscu na altanę lub taras.

Na czym polega planowanie przestrzeni w oparciu o siatkę Bagua? Pojęcie mówi o tym, że każda strona świata odpowiada różnym sferom życia. Po nałożeniu siatki na plan ogrodu – z pewnością uda się go zaprojektować tak, by odpowiadał filozofii Feng shui i zapewniał prawidłowy przepływ energii. Podobnie w przypadku występowania Pięciu Żywiołów. Prawidłowe ich rozmieszczenie gwarantuje zachowanie równowagi i harmonię.

Starożytna filozofia Dalekiego Wschodu przywiązuje dużą wagę do planowania ciągów komunikacyjnych. Odwołując się w naszym ogrodzie do Feng shui powinniśmy dobrze zastanowić się nad rozmieszczeniem alejek i ścieżek. Powinny one biec po delikatnym łuku, a roślinność w ich otoczeniu nie może być przytłaczająca - nalezy postawić na skromność. Ważnym elementem, którego nie powinno zabraknąć jest kamień. Z powodzeniem można go stosować w postaci żwiru wokół oczka wodnego, planując skalniaki lub też po prostu jako materiał do wyłożenia ścieżek i podjazdu.

Filozofia Feng shui nie należy do łatwych, dlatego też stosowanie jej wymaga sporo czasu poświęconego na planowanie zagospodarowania przestrzeni. Niemniej jednak efekt jest warty wysiłku - takiej harmonii i równowagi nie osiągniemy stosując się do żadnych innych zasad.

Źródło: Bruk

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!