kızılay odtülüler dershane

Porady

Jak zachować bezpieczeństwo w pracy pilarką?

Obsługi pilarki trzeba się po prostu nauczyć. Pracując z tego typu urządzeniem należy pamiętać o kilku ważnych zasadach zwiększających bezpieczeństwo nasze oraz osób w otoczeniu

Obsługi pilarki trzeba się nauczyć, a to wymaga poświęcenia czasu. Podobnie jak z jazdą samochodem, najpierw się uczymy, a dopiero z czasem stajemy się dobrymi kierowcami. Przepracowując pilarką wiele godzin i przestrzegając zasad bezpieczeństwa praca tym urządzeniem zacznie sprawiać nam prawdziwą przyjemność i nie będzie stwarzała zagrożenia dla użytkownika.

Krok 1: Jaką pilarkę wybrać?
Zastanówmy się do czego i jak często taka pilarka będzie przez nas wykorzystywana. Do łatwych prac codziennych, takich jak przygotowanie drewna na opał, najodpowiedniejsza będzie pilarka do prac lekkich. Im bardziej zaawansowane mamy potrzeby, tym większą moc powinna mieć pilarka - w takich przypadkach warto wyposażyć się w urządzenie z dodatkowymi funkcjami, które ułatwią nam wykonanie cięższych prac. Na rynku możemy również wybierać spośród pilarek spalinowych oraz elektrycznych.

Krok 2: Co dalej?
Jak wiadomo Polacy nie należą do osób zagłębiających się w instrukcję obsługi nowo zakupionego sprzętu. O ile w przypadku telefonów komórkowych i innych urządzeń o intuicyjnej obsłudze faktycznie może nie być takiej potrzeby, o tyle jeśli mamy do czynienia ze sprzętem o dużej mocy, wyposażonym w ostre elementy takie jak piła, zapoznanie się z wytycznymi dotyczącymi obsługi jest nieodzowne i obowiązkowe. Pamiętajmy, że pracując z tego typu urządzeniami musimy zadbać o bezpieczeństwo swoje oraz osób, które mogą ewentualnie znaleźć się w naszym otoczeniu. W uzyskaniu wiedzy i w opanowaniu poprawnej sztuki cięcia pomogą również filmy instruktażowe, które można znaleźć w internecie.

Krok 3: Jaki sprzęt ochronny jest nam potrzebny?
Pracy z pilarką zdecydowanie nie powinniśmy się podejmować bez sprzętu ochronnego. Niezbędnymi elementami są spodnie i buty z ochroną przed przecięciem, ochronniki słuchu, kask z osłoną na oczy oraz rękawice ochronne. Pracę może nam ułatwić także pas na narzędzia. Takie akcesoria pozwolą nam na bezpieczną i łatwą pracę z pilarką.

Krok 4: Zanim zabierzemy się do pracy...
W nawyk powinno nam wejść sprawdzenie czystości i skontrolowanie stanu podstawowych części urządzenia: cylindra, filtra powietrza, prowadnicy, wewnętrznej strony pokrywy sprzęgła. Należy również zweryfikować, czy na żadnej z części nie ma śladów pęknięć, zarysowań oraz oznak zużycia. Nie zaszkodzi również profilaktycznie dokręcić wszystkie śruby, a jeżeli zauważymy zużycie któregoś z elementów, niezwłocznie trzeba go wymienić. Przed uruchomieniem pilarki powinno też się sprawdzić czy wyłącznik zapłonu działa poprawnie. Dobrze jest też zobaczyć czy chwytacz łańcucha tnącego nie jest uszkodzony i obluzowany. Ostatnim krokiem przed rozpoczęciem pracy jest upewnienie się, że hamulec bezpieczeństwa działa poprawnie i spełnia swoje zadanie.

Piła łańcuchowa pod lupą
Łańcuch pilarki oraz prowadnica wymagają szczególnej uwagi. Niewłaściwe przygotowanie tych elementów może stanowić zwiększenie ryzyka niebezpiecznej kontuzji podczas pracy. Łańcuch urządzenia musi posiadać odpowiedni naciąg. Nie może on luźno wisieć na prowadnicy - ale do niej przylegać na całym obwodzie. Ponadto powinien dać się przesuwać po prowadnicy swobodnym ruchem ręki. Dzięki dobrze naostrzonemu łańcuchowi praca pilarką przebiega znacznie łatwiej i bez zbędnego wysiłku. Łańcuch możemy ostrzyć samodzielnie za pomocą pilnika. Warto zadbać  o dobrze naostrzony łańcuch, gdyż poza bezpieczeństwem zapewnia on lepsze rezultaty podczas cięcia.

Jaki olej do mieszanki?
Oleje do mieszanek samochodowe lub do łodzi motorowych nie są przeznaczone do pracy z silnikami pilarek. Odpowiednim dla pilarek paliwem jest paliwo o liczbie oktanowej >90, mieszane z olejem do dwusuwów - proporcja 50:1. Przygotowanie mieszanki należy przeprowadzać zgodnie z instrukcjami podanymi na opakowaniu. Podczas przygotowywania mieszanki należy zachować szczególną ostrożność i przestrzegać zasad bezpieczeństwa.

Źródło: McCulloch

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!