kızılay odtülüler dershane

Konkursy

Konkurs na koncepcję pomnika Polaków Ratujących Żydów

Konkurs na koncepcję pomnika Polaków Ratujących Żydów w czasie II Wojny Światowej zlokalizowanego na placu Grzybowskim w Warszawie

Konkurs na koncepcję pomnika Polaków Ratujących Żydów w czasie II Wojny Światowej zlokalizowanego na placu Grzybowskim w Warszawie.
Przedmiotem konkursu jest wykonanie koncepcji pomnika upamiętniającego udział Polaków w ratowaniu Żydów w czasie niemieckiej okupacji z uwzględnieniem działań Polskiego Państwa Podziemnego oraz różnych form pomocy indywidualnej, w tym ze strony Kościoła katolickiego.
Konkurs jest konkursem realizacyjnym, jednoetapowym, w którym Uczestnicy konkursu (Uczestnicy) składają wnioski o dopuszczenie do udziału w konkursie (Wnioski). Organizator dopuszcza do udziału w Konkursie i zaprasza do składania prac konkursowych Uczestników spełniających warunki, określone w Regulaminie.
Autor pracy konkursowej, która otrzyma pierwszą nagrodę otrzyma zaproszenie do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki o udzielenie zamówienia na szczegółowe opracowanie pracy pokonkursowej.

Organizator konkursu
Organizatorem konkursu (Organizator) jest Miasto Stołeczne Warszawa (z siedzibą pl. Bankowy 3/5, 00-950 Warszawa) i Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa (z siedziba przy ul. Wspólnej 2, 00-926 Warszawa, przy czym Miasto i Rada wyznaczają spośród siebie Zamawiającego: Miasto stołeczne Warszawę, w imieniu którego postępowanie prowadzi Biuro Architektury i Planowania Przestrzennego. Czynności Kierownika Zamawiającego wykonuje Zastępca Prezydenta Miasta Pan Jacek Wojciechowicz.

Cel konkursu
Celem konkursu jest wyłonienie najlepszej koncepcji założenia przestrzennego, upamiętniającego obywateli II Rzeczypospolitej, którzy w warunkach okupacji niemieckiej w latach 1939 – 1945, ratowali od śmierci oraz pomagali w przeżyciu Żydom i Polakom pochodzenia żydowskiego skazanym przez Niemców na Zagładę.

Terminy
15.11.2013r., do godziny 15.00 - składanie wniosków o dopuszczenie do udziału w konkursie
28.02.2014r., do godziny 15.00 - składanie prac konkursowych

Sąd konkursowy
Oceny złożonych prac konkursowych oraz wyboru najlepszych, dokona Sąd Konkursowy, powołany przez Organizatora w składzie:
- Czesław Bielecki, architekt, przedstawiciel społecznego Komitetu Budowy Pomnika,
- Grzegorz Piątek, architekt, Naczelnik Wydziału Estetyki Przestrzeni Publicznej Biura Architektury i Planowania Przestrzennego,
- ks.dr Józef Górzyński, Moderator Wydziałów Duszpasterskich Kurii Metropolitalnej Warszawskiej,
- Jerzy Grochulski, architekt, sędzia SARP,
- Michał Jaworski, architekt, sędzia SARP (Sędzia referent),
- Jacek Kucaba, art. rzeźbiarz, Prezes Związku Polskich Artystów Plastyków,
- Marek Mikos, architekt, Biuro Architektury i Planowania Przestrzennego (Przewodniczący SąduKonkursowego),
- Ewa Nekanda-Trepka, architekt, przedstawiciel Stołecznego Konserwatora Zabytków,
- Adam Siwek, Naczelnik Wydziału Krajowego Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa,
- Anna Stasiewicz, zast. dyrektora Zarządu Terenów Publicznych,
- Ryszard Stryjecki, art. rzeźbiarz,
- ks. dr Piotr Waleńdzik, proboszcz parafii p.w. Wszystkich Świętych.

W razie potrzeby Sąd Konkursowy może zasięgnąć opinii na temat złożonych prac konkursowych u ekspertów powołanych przez Przewodniczącego Sądu Konkursowego.
 
Kryteria oceny prac konkursowych
Prace konkursowe oceniane będą według następujących kryteriów:
- IDEA - maksymalnie 45 punktów (Czytelność ideowa upamiętnienia, wielowartościowość i głębia przekazu, przeprowadzenie ponadczasowej narracji)
- FORMA - maksymalnie 45 punktów (Atrakcyjność formy plastycznej, sposób nawiązania do otoczenia i kontynuacji zabudowy, ukształtowanie przestrzeni publicznej, trwałość i odporność na eksploatację w wielkomiejskich warunkach)
- EKONOMIA - maksymalnie 10 punktów (Umiejętność dostosowania siły wyrazu do zastosowanych środków)
Każda z prac konkursowych zostanie oceniona przez sąd konkursowy na podstawie ww. kryteriów.
Ocena będzie podlegała na przyznaniu przez Sąd Konkursowy każdej pracy konkursowej punktów w ramach każdego kryterium.
O kolejności prac decydować będzie liczba zdobytych punktów. Za najlepszą uznana zostanie praca konkursowa, która otrzymała najwięcej punktów, jednak aby uzyskać nagrodę praca konkursowa musi uzyskać liczbę punktów większą niż 70, przy wymogu uzyskania przynajmniej 1/3 maksymalnej liczby punktów, możliwych do uzyskania w poszczególnych kryteriach.
 
Nagrody
- Pierwsza nagroda, w wysokości 70.000 złotych oraz zaproszenie do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki na wykonanie projektu realizacyjnego upamiętnienia.
- Druga nagroda, w  wysokości  40.000 złotych.
- Wyróżnienia, w łącznej wysokości 30 000 złotych.
 
Więcej: architektura.um.warszawa.pl/pomnik

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Najnowsze z tego działu

Wyszukaj

Newsletter

Adres email nie jest poprawny!
Spróbuj jeszcze raz...

×

Dziękujemy za zapisanie się do subskrypcji naszego newslettera!

×
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do newslettera Sztuki Krajobrazu!